Kolay Kaşık Kukla Yapımı

Kolay Kaşık Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kolay kaşık kukla yapımı sayesinde evde çocuğunuzla birlikte sevimli kuklalar yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Okul öncesi çocukların yaptığı etkinliklerden birisi olan kaşık kukla yapımı konusunda birçok farklı çalışma mevcuttur. Bu çalışmalardan bazılarını daha önceden sizlerle paylaşmıştık. Bu tür çalışmalarda genelde plastik kaşıklar kullanılır. Bugün bahsedeceğimiz uygulamada da plastik kaşık kullanılıyor. Evde çocuğunuzla birlikte kolay bir şekilde kaşık kukla yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Kolay Kaşık Kukla Yapımı

Kaşık kukla yapımında renkli plastik kaşık kullanıldığı için ayrıca bunları boyamaya gerek kalmamaktadır. Bu sayede çalışmayı yapmak çocuklar için daha kolay ve keyifli hale gelmektedir.

Gerekli Malzemeler

  • Renkli plastik kaşık
  • Yapacağınız tasarıma uygun renkte eva
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Siyah keçeli kalem
  • Oyuncak göz

Uygulamanın yapımında arkası yapışkanlı evalardan kullanırsanız ayrıca yapışkan kullanmaya gerek kalmayacaktır.

Plastik Kaşıklarla Nasıl Kukla Yapılır?

Plastik kaşıklardan kukla yapmak için bebek figürü ya da sevimli hayvan figürleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda tek ihtiyacınız olan şey yapacağınız hayvan figürüne uygun renklerde eva. Sonrasında evayı yuvarlak bir şekilde keserek bunu plastik kaşığın sap kısmına yapıştırabilirsiniz. Bundan sonraki aşamada kaşığın arka tarafına siyah keçeli kalem ile hayvanın ağız ve burnunu yapıp, minik oyuncak gözler yapıştırın. Eğer oyuncak göz yoksa eva ile gözleri de yapabilirsiniz. Son olarak kulak, gaga ve boynuz gibi parçaları yapıp yerlerine yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde fare, inek, kaplumbağa, civiciv, tavşan, zürafa, kedi ve köpek gibi pek çok hayvan figürü yapmanız mümkün. Bu tür uygulamalar sayesinde çocukların el becerisi gelişirken renkleri ve hayvan isimlerini de öğrenebilirler.

Aynı uygulamayı yapmak için eva yerine renkli fon kartonu ya da keçe de kullanılabilir. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, plastik kaşık ve eva kağıdından kukla yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Bu kolay uygulamayı evde çocuğunuzla birlikte yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız kaşık kukla yapımı hakkındaki örnek çalışmalardan ilham alabilirsiniz.

Kolay Kaşık Kukla Yapımı
Kolay Kaşık Kukla Yapımı

Bir cevap yazın