Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kola kutusundan kurabiye kalıbı yapımı ile sizde evde yaptığınız lezzetli kurabiyelere güzel şekiller verebilirsiniz. Şekilli kurabiye yapacağınız zaman damak tadınıza uygun bir hamur hazırladıktan sonra kalıplar yardımı ile bunlara çiçek, kalp, yıldız ve daha birçok farklı şekil verebilirsiniz. Evde kurabiye kalıbı yoksa yazımızda bahsedeceğimiz kolay yöntemi uygulayabilirsiniz.

Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Yapımı

Öncelikle evde kurabiye kalıbı yapımı için hamuru kesebilecek yapıda bir malzeme seçmek gerekmektedir. Alüminyum folyo, kola ve meyve sularının metal kutuları kalıp yapımı için uygundur. Alüminyum folyodan şeritler hazırlayıp bunlara istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz. Metal kutular ile yapacağınız kalıplar daha kullanışlı olacağı için tavsiyemiz bunları kullanmanız yönünde olacaktır. Evde bu tür boş kutular varsa birkaç adımda çok güzel kurabiye kalıpları yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımında kullanılan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının videolu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kola kutusu
  • Falçata
  • Makas

1 tane metal kutudan 3-4 tane kalıp yapılabilir.

Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır?

Metal kutu ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede çok güzel kurabiye kalıpları tasarlayabilirsiniz.

  • İlk olarak falçata yardımı ile kola kutusunun alt ve üst tarafını keserek çıkarın.
  • Bu şekilde düz bir rulo şeklinde bir metal parça elde ettikten sonra bundan makas yardımı ile 3 parmak genişliğinde halkalar kesin.
  • Sonrasında bu metal halkaları kenarlarından bükerek istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz.
  • Kalp yapmak için kestiğiniz metal halkanın iki ucundan bastırarak bunu yaprak şekline getirip daha sonra bu kenarlardan birini içe doğru bastırabilirsiniz.
  • Halka şeklindeki metalin önce iki kenarını bastırıp yaprak şekli verip daha sonra diğer iki kenardan bastırarak baklava şeklinde kurabiye kalıbı yapabilirsiniz.

Bu yöntemi uygulayarak evde kalp, yaprak, baklava ve daire şeklinde kurabiye kalıpları yapabilirsiniz. Bu şekilde metal kutuları değerlendirirken birbirinden güzel kurabiye kalıplarına sahip olabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm uygulamasını evde denemek isteyenler için aşağıda kola kutusu ile kurabiye kalıbı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız kola kutusundan kurabiye kalıbı nasıl yapılır yazımızdaki resimli anlatıma göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial