Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır?

Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Kola kutusundan kurabiye kalıbı nasıl yapılır? bu sorunun cevabını öğrenerek siz de evde çok kolay bir şekilde kurabiye kalıbı yapabilirsiniz. Evde yapılan kurabiyelere şekil vermek için farklı şekillerde kalıplar kullanılır. Böylece yapılan kurabiyeler lezzeti kadar görünümü ile de dikkat çeker. Bugün size bahsedeceğimiz kolay geri dönüşüm çalışmasını uygulayarak siz de evde kurabiye kalıbı yapabilirsiniz. Uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır?

Kurabiyelere şekil vermek için kullanılan kalıplar hamuru kesebilecek yapıda olmalıdır. Kola kutuları falçata ve makas ile kesilebilen bir yapıda olduğu için bu iş için uygundur. Tek yapmanız gereken falçata yardımı ile bu kutuların alt ve üst kısımlarını kesmek. Sonrasında kestiğiniz yerleri makas ile düzelterek yuvarlak parçalar kesin. Hazırladığınız bu yuvarlak parçalara parmaklarınızla bastırarak kolayca şekil verebilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde dışarıdan kurabiye kalıbı satın almak yerine evde kendi tasarladığınız kalıpları kullanabilirsiniz. Bu önerimizi değerlendirmek isterseniz evde kurabiye kalıbı yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı
Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı

Gerekli Malzemeler

  • Kola kutusu
  • Falçata
  • Makas

1 tane kola kutusu ile 3-4 tane kurabiye kalıbı yapılabilmektedir.

Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Yapımı

Kola kutusu ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede çok güzel kurabiye kalıpları tasarlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kola kutusunun alt ve üst kısmını falçata yardımı ile keserek çıkarın. Kalan parçanın fazlalık kısımlarını makas ile keserek düzeltin.
  • Sonraki aşamada kutuyu yan tutarak makas ile bundan 1,5-2 parmak kalınlığında parçalar kesin.
  • Bu yuvarlak parçaların yan taraflarından bastırarak bunlara yaprak şekli verebilirsiniz. Aynı şekilde diğer iki yanından da bastırdığınızda ortaya baklava şeklinde bir kalıp çıkacaktır.
  • Kola kutusu ile kalp şeklinde bir kalıp yapmak isterseniz yuvarlak parçanın iki tarafına parmaklarınızla hafifçe bastırarak buna yaprak şekli verin. Sonrasında iz çıkardığınız yerden parmağınızla içe doğru ittirerek kalp şekli oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde evde kola kutusu ile kalp, baklava, daire ya da yaprak şeklinde kalıplar tasarlayarak yapacağınız tatlı ve tuzlu kurabiyelere güzel şekiller verebilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm uygulamasını denemek isteyenler için aşağıda kola kutusundan kurabiye kalıbı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Yaptığınız şekilli kurabiyeleri şık bir kurabiyelik ile servis etmek isterseniz daha önce paylaştığımız karton tabaktan kurabiyelik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Yapımı Resimli Anlatım
Kola Kutusundan Kurabiye Kalıbı Yapımı Resimli Anlatım

Bir cevap yazın