Kola Kutusu ile Marakas Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kola kutusu ile marakas yapımı okul öncesi çocukların evde keyif alarak yapacağı bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Okul öncesi etkinliklerde müzik aleti yapımı sıkça yer almaktadır. Çıkardığı ses ve sevimli görünümü ile marakas da bu müzik aletlerinden birisidir. Biz de bu yazımızda sizlerle evde kola kutusu ile marakas yapabileceğiniz kolay bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kola Kutusu ile Marakas Yapımı

Evde marakas yapımı için pet şişe, plastik kaşık, pet şişe kapağı ve tuvalet kağıdı rulosu gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu sayede çocuklara müzik aleti yapılırken bir çok atık malzeme de değerlendirilmektedir. Plastik, karton ya da teneke kutuların içine ses çıkmasını sağlayacak bakliyat, bocuk ya da küçük düğmeler koyularak kolay bir şekilde marakas yapılabilir. Yaptığınız marakası boya ile renklendirebileceğiniz gibi isterseniz desenli bant ile de süsleme yapabilirsiniz. Evdeki desenli poşetler ya da artık kumaşlarla da kaplama yapılabilir. Hayal gücünüzü ve elinizdeki malzemeleri kullanarak harika tasarımlara imza atabilirsiniz.

Kola Kutusundan Marakas
Kola Kutusundan Marakas

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane teneke kutu
 • Teneke kutuyu kaplamak için poşet, el işi kağıdı gibi malzemeler kullanabilirsiniz.
 • Makas
 • Bant
 • Marakasın içine koymak için pirinç, boncuk ya da küçük düğme
 • Kenarları bağlamak için ince bir ip ya da kurdele

Kola Kutusu ile Marakas Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise teneke kutudan marakas yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İşe ilk olarak teneke kutunun içine boncukları koyarak başlayın.
 • Daha sonra boncukların çıkmaması için teneke kutunun ağzını bant ile kapatın.
 • Poşetin alt ve üst kısmını makas ile keserek düz bir parça haline getirin ve kola kutusunu poşete sarın.
 • Ek yerini bant ile tutturun.
 • Son olarak iki taraftaki açıklığı ince bir kurdele ya da ip ile bağlayarak kapatın.

Tüm bu aşamalardan sonra kola kutusu ile marakas yapımı tamamdır. Bu sevimli müzik aletini çocuğunuza kullanması için verebilirsiniz. Bu eğlenceli geri dönüşüm çalışmasını evde denemek isteyenler için aşağıda kola kutusu ile marakas yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Marakası pet şişe ile yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe ve poşet ile marakas yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kola Kutusu ile Marakas Yapımı Resimli Anlatım
Kola Kutusu ile Marakas Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial