Kek Bayatlamadan Nasıl Saklanır?

Kek Bayatlamadan Nasıl Saklanır
Sosyal medyada paylaş

Kek bayatlamadan nasıl saklanır bunu öğrenerek siz de evde yaptığınız keki uzun süre taze olarak muhafaza edebilirsiniz. Sabah kahvaltısı ve çay saatlerinin sevilen lezzetlerinden birisi olan kekin sadesi, kakaolusu ve daha birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Tepside ya da kalıpta pişirilen kekin hepsi tüketilmediği zaman bunu taze olarak muhafaza etmek isterseniz bu konudaki pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kek Bayatlamadan Nasıl Saklanır?

Özenle pişirdiğiniz keki taze olarak saklamak için ilk yapmanız gereken keki fırından çıkardıktan sonra bir süre ılıması için bekletmektir. Eğer sıcak olarak çıkarmaya kalkarsanız kek parçalanacağı için bu konuda dikkatli olmalısınız. Kek biraz soğuduktan sonra bunu bulunduğu kalıp ya da tepsiden çıkarmalı ve bıçak ile istediğiniz şekilde dilimlemelisiniz. Kekin kurumaması için bunu açıkta bırakmamalı hava almayacağı bir kabın içinde muhafaza etmelisiniz. Fanus şeklinde kek saklama kabınız varsa dilimlediğiniz kekleri buna koyabilirsiniz. Saklama kabı ya da kek kabında 4 gün boyunca taze olarak saklayabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayacağınız zaman keki koyduğunuz kabı ocaktan uzak ve güneş görmeyen bir yere koymanız gerekmektedir. Aksi halde ısının etkisi ile kek bayatlayabilir. Eğer pişirdiğiniz keki daha uzun süre muhafaza etmek isterseniz o zaman derin dondurucuya koyabilirsiniz. Bu yöntemi daha önce uygulamamış olanlar, kek dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabını öğrenmek isteyebilirler.

Kek Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Keki derin dondurucuda bütün ya da dilimlenmiş olarak muhafaza edebilirsiniz. Pişirdiğiniz kek soğuduktan sonra bunu bıçak yardımı ile istediğiniz şekilde dilimledikten sonra tek seferde tüketebileceğiniz porsiyonlara ayırın. Sonrasında kek dilimlerini kilitli buzdolabı poşetine hava almayacak şekilde koyun. Eğer keki bütün olarak saklamak isterseniz o zaman bunu hava almayacak şekilde streç film ile sararak dondurucuya koyabilirsiniz. Keki poşetledikten sonra üzerine o günün tarihini atmayı unutmayın. Kek paketlerini derin dondurucuya koyduktan sonra bunun üzerine ezilmesine neden olacak ağır gıdalar koymamaya dikkat etmelisiniz.

Kek Dondurucuda Kaç Ay Taze Kalır?

Bu yöntemi uygulayacak olanlar kek dondurucuda kaç ay taze kalır? diye merak edebilirler. Keki pişirdikten sonra hemen anlattığımız şekilde hava almayacak şekilde paketleyerek dondurucuya koyarsanız 3 ay boyunca taze olarak muhafaza edebilirsiniz. Eğer kek kremalı ise o zaman bu süre 1,5 ay olacaktır. Keki derin dondurucudan çıkardıktan sonra bunu fırın ya da mikrodalgada ısıtarak tüketebilirsiniz. Bu pratik yöntem sayesinde yaptığınız kekleri dondurucuda muhafaza ederek misafir geldiği zaman çıkarıp ısıtarak hemen servis yapabilirsiniz. Evde lezzetli bir kek pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız tarçınlı kek nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial