Keçeden Donut Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Keçeden donut yapımı çok keyifli bir çalışma olduğu için keçe tasarım ile uğraşanların ilgisini çekebilir. Son dönemlerde keçe ile yapılan süslemelerin dekorasyonda kullanımı oldukça yaygındır. Biz de sık sık bu konuda bulduğumuz örnek çalışmaları sizlerle paylaşıyoruz. Bugün sizlerle paylaşacağımız keçeden donut yapımı ile rengarenk süslemeler yaparak evinizin dekoruna farklılık katabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan artan keçeler varsa bunları donut yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Keçeden Donut Yapımı

Evde süs donut yapımı için kullanılabilecek en ideal malzemelerden birisi keçedir. Kesmesi ve dikmesi kolay olan bu kumaş ile çok güzel dekoratif süsler yapmanız mümkün. Donut şekli vereceğiniz süslemeleri boyutlarına göre farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Küçük olarak yapacağınız donuta bir anahtarlık halkası takarak bunu anahtarlık olarak kullanabilirsiniz. Farklı boyda ve renklerde donutlar yapıp bunları dekoratif bir kasenin içine koyarak salon, mutfak ya da oturma odasında dekor amaçlı kullanabilirsiniz. Sevimli donutları çocuk odasının dekorunda da kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 2 farklı renkte keçe
 • 2 tane ortası delik yuvarlak kalıp. Bunlardan birisinin kenarları oyuntulu olacak.
 • İz sabunu ya da kalem
 • Makas
 • İğne ve iplik
 • Süsleme yapmak için kum boncuk ya da keçe parçaları
 • Donutların içini doldurmak için elyaf

Keçeden Nasıl Donut Yapılır?

İlk olarak donutları yapacağınız kalıpları hazırlamakla işe başlamalısınız. Bunun için bir kağıda donutun hangi boyutta olmasını istiyorsanız o büyüklükte bir yuvarlak çizin. Bunun ortasına daha küçük bir yuvarlak çizin ve bunu makas ile keserek çıkarın. Başka bir kağıda da aynı boyutta, kenarları oyuntulu bir yuvarlak çizin. Aynı şekilde bunun da ortasından yuvarlak bir parça çıkarın. Bu şekilde kalıpları hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • Kalıplar yardımı ile keçelere 2 tane düz, 1 tane de oyuntulu yuvarlak parça çizin. Bunlardan düz olanlar aynı diğer parça ise farklı renkte olmalı.
 • Çizdiğiniz bu parçaları makas ile dikkatli bir şekilde kesin.
 • Sonraki aşamada iki düz yuvarlak parçayı kenarlarından dikerek birbirine tutturun. Bunu yaparken küçük bir yeri dikmeden bırakın ve bu delikten içeri elyaf doldurun. Sonrasında deliği de güzelce dikerek kapatın.
 • Son olarak oyuntulu parçayı donutun üzerine dikin. Bu aşamada isterseniz donutun üzerini kum boncuk ya da küçük keçe parçaları ile süsleyebilirsiniz.
 • Tüm bu aşamalardan sonra keçeden donut yapımı tamamlanmış oluyor.

Bu kolay tasarım çalışması sayesinde evde çok güzel donut şeklinde dekoratif süsler yapabilirsiniz. Donut şeklindeki keçe süsleri sarkaç süs yapımında da kullanmanız mümkün. Donut şeklinde güze bir dekoratif yastık yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, donut yastık yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Evde keçe donut yapmak isteyenler için aşağıda ilham verecek örnek çalışmalar paylaşıyoruz.

Keçeden Donut Yapımı Resimli Anlatım
Keçeden Donut Yapımı Resimli Anlatım
Keçeden Donut Yapımı-1
Keçeden Donut Yapımı-1
Keçeden Donut Yapımı-2
Keçeden Donut Yapımı-2

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial