Dekorasyon

Kavanozdan Neler Yapılır?

Kavanozdan Neler Yapılır

Kavanozdan neler yapılır? sorusunun cevabını merak edenler için bu yazımızda pratik ve keyifli bazı geri dönüşüm uygulamalarından örnekler paylaşıyoruz. Reçel, salça, garnitür gibi birçok gıdayı tükettikten sonra bunların cam kavanozlarını çoğunlukla atarız. Oysa ki bu cam kavanozlar baharatlıktan kalemliğe, mumluktan iğneliğe kadar çok farklı şekillerde değerlendirilebilir. Kavanoz kullanarak yapacağınız geri dönüşüm uygulamalarında elinizdeki diğer artık malzemeleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Aşağıda sizlere bu konuda fikir verebilecek bazı örnek çalışmaları paylaşıyoruz.

Kavanoz ile Yapılan Dekor Ürünleri

Cam kavanozların üzerini boyayarak, kumaş ya da dantel ile süsleyerek bunları mutfağınızda baharatlık olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde tasarımı size ait tekli, ikili ya da altılı baharatlık takımı yapmanız mümkün. İsterseniz bunların kapaklarını da süsleyerek daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Kavanozdan Baharat Kabı

Kavanozdan Baharat Kabı

Cam bir kavanozun kapak kısmına delik açarak siz de aşağıdaki gibi kapaklı bir bardağa sahip olabilirsiniz. Böyle bir bardak pikniğe ya da denize gittiğinizde çok işinize yarayabilir.

Kavanozdan Bardak

Kavanozdan Bardak

Çiçek yetiştirmeyi sevenler cam kavanozları istedikleri şekilde boyadıktan sonra bunları çiçek saksısı olarak kullanabilirler. Böyle güzel saksılar bahçe ve balkon dekorunun şıklığını tamamlamaya yardımcı olabilir.

Kavanozdan Çiçek Saksısı

Kavanozdan Çiçek Saksısı

Kavanozdan mumluk yapımı birçok kişinin evde hiç zorlanmadan uygulayabileceği, oldukça keyifli bir kendin yap çalışmasıdır. İstediğiniz boyutta bir kavanozun içine süsleme amacı ile küçük kozalak, deniz kabuğu, çakıl taşı gibi malzemeler koyabilir ve kapak kısmına mum monte ederek kullanabilirsiniz.

Kavanozdan Dekoratif Mumluk

Kavanozdan Dekoratif Mumluk

Kavanozun içine kağıt ya da tülden kelebekler yaparak aşağıdaki gibi çok güzel bir dekor ürünü de yapabilirsiniz.

Kavanozdan Dekoratif Süs

Kavanozdan Dekoratif Süs

Bahçe ya da balkon aydınlatmasında kullanmak için kavanozdan fener yapmaya ne dersiniz? Bunun için cam bir kavanozun ağız kısmına tel takıp, içine mum yerleştirmeniz yeterli.

Kavanozdan Fener

Kavanozdan Fener

Cam kavanozdan sadece mumluk ya da fener değil aşağıdaki gibi orjinal bir gaz lambası da yapabilirsiniz.

Kavanozdan Gaz Lambası

Kavanozdan Gaz Lambası

Dikiş severler kavanoz kapağına uygun minik bir parça dikip bunun üzerini kumaş ile kaplayarak, aşağıdaki gibi hem iğnelik hem de dikiş kutusu işlevi görecek bir hale getirebilirler.

Kavanozdan İğnelik

Kavanozdan İğnelik

Cam kavanozu aşağıdaki gibi ip saklama kabı olarak da kullanmanız mümkün.

Kavanozdan İp Saklama Kabı

Kavanozdan İp Saklama Kabı

Çocuğunuz için güzel bir kalemlik yapmak için en uygun malzemeler arasında cam kavanozlar da bulunmaktadır. Cam bir kavanoz ve biraz boya ile aşağıdaki gibi sevimli bir kalemlik yapmanız mümkün.

Kavanozdan Kalemlik

Kavanozdan Kalemlik

Cam kavanozun üzerini boyayarak süsledikten sonra bunu mumluk ya da fener olarak değerlendirebilirsiniz.

Kavanozdan Neler Yapılır

Kavanozdan Neler Yapılır

Cam bir kavanoz yeri geldiğinde sevdiklerinizin resmini koyabileceğiniz çok şık bir resim çerçevesi de olabilir.

Kavanozdan Resim Çerçevesi

Kavanozdan Resim Çerçevesi

Yemek masası düzenlemesinde veya mutfak dekorasyonunda kullanmak için aşağıdaki gibi zarif ve şık objeler yapabilirsiniz. Bu sayede elinizdeki cam kavanozlarla birlikte artık kumaşları da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Kavanozdan Yapılan Dekoratif Ürünler

Kavanozdan Yapılan Dekoratif Ürünler

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Ay

İçeriklerimizin izinsiz kullanımı yasaktır

Copyright © 2016 Eğlen Bizle

To Top