Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kavanozdan dantelli mumluk yapımı uygulayanların çok keyif aldığı bir geri dönüşüm projesidir. Kullandığınız gıdaların cam kavanozları ve kıyıda köşede kalan dantel parçalar ile eviniz için çok şık bir mumluk yapabilirsiniz. Bu şekilde kavanoz ve dantel değerlendirilirken, ekstra masraf yapmadan dekoratif bir mumluğa da sahip olabilirsiniz. Dekoratif mumluklar kullanmaktan hoşlanıyorsanız bu pratik uygulamayı deneyebilirsiniz. Cam kavanozu dantelli bir mumluğa çevirme fikri hoşunuza gitti ise aşağıda uygulamayı yapmak için gerekli malzemelerin listesini ve projenin detaylı anlatımını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz boyutta cam bir kavanoz
  • Dantel
  • Sprey yapıştırıcı
  • Çuval bezi ( kavanozların ağız kısmı için )
  • İnce kurdele
  • Makas

Kavanozdan dantelli mumluk nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız sorunuzun cevabını aşağıda resimli anlatım ile birlikte bulabilirsiniz.

Çalışmaya başlamadan önce kavanozun üzerinde yapışkanlı kağıt varsa bunu çıkarın. Kavanozu güzelce yıkayın ve iyice kuruttuktan sonra uygulamayı yapmaya geçin.

İlk olarak kavanozun üzerine sprey yapıştırıcı sıkın.

Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım
Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım

Daha sonra danteli yapıştırıcı sıktığınız yere güzelce yerleştirin. Bunu yaparken elinizle danteli açtırarak gergin durmasını sağlayın.

Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım-1
Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım-1

Kavanozun üzerini dantel ile kapladıktan sonra çuval bezinden kavanozun ağzına uygun büyüklükte bir parça kesin. Bunu dikkatli bir şekilde yapıştırın.

Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım-2
Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım-2

Son olarak çuval bezi geçirdiğiniz yere bir kurdele bağlayarak dekoratif mumluk yapımını tamamlayabilirsiniz.

Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım-3
Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım-3

Dantelli mumluğun içine mum yakıp koyduğunuzda ortaya resimdeki gibi güzel bir manzara çıkacaktır.

Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım-4
Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım-4

Sizlerle paylaşmış olduğumuz örnek çalışmada beyaz dantel kullanılmış fakat isterseniz renkli dantelleri kullanarak daha şık tasarımlar da yapmanız mümkün. Uygulamayı yaparken tek dikkat etmeniz gereken nokta kavanoz ve üzerini kaplayacağınız dantelin uygun boyutta olmasıdır. Küçük bir dantel ile büyük bir kavanozu kaplamaya kalktığınızda alttan ya da üstten kalan boşluklar görsel bütünlüğü bozabileceği için bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Eğer elinizde dantel yoksa aynı çalışmayı tül kumaşlarla da yapabilirsiniz. İnce bir yapıya sahip olan tül kumaşlar da aynı şıklığı sağlayacaktır. İsteyenler kavanozun ağız kısmını çuval bezi yerine daha şık kumaşlarla da kaplayabilirler. Elinizdeki imkanlara ve kendi zevkinize göre dilediğiniz şekilde süsleme yapabilirsiniz.

Sizlerle yukarıda paylaşmış olduğumuz kavanozdan dantelli mumluk yapımı resimli anlatım sayesinde bu keyifli projeyi hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Elinizde dantel yoksa kalın tığ ve ip ile kavanozun üzerine uygun bir parça örerek de farklı bir mumluk yapmayı deneyebilirsiniz. Uygulamayı yaparken dantel parçası kavanozun üzerine yapıştırılmış fakat isteyenler bunu yapıştırmak yerine bir kurdele ile bağlayarak da sabitleyebilirler.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial