Kavanoz İçinde Minyatür Salıncak Yapımı

Sosyal medyada paylaş

Kavanoz içinde minyatür salıncak yapımı isteyen herkesin evde rahatlıkla uygulayabileceği güzel bir geri dönüşüm projesidir. Evde küçük çocuğu olanlar onları sevindirmek ve hayal güçlerini geliştirmek için zaman zaman evde oyuncak yapmayı denerler. Sizlerle daha önceden bu konuda birçok farklı uygulama paylaştık. Bugünkü kavanoz içinde minyatür salıncak yapımı oldukça kolay ve hiç masraf gerektirmeyen bir çalışma. Çocukların severek tükettiği meyveli yoğurtların renkli kapları bize bu çalışma için ilham verdi. Cam kavanozun içine koyarak bu kapları değerlendirmeyi düşünürken aklımıza bunlardan minyatür bir salıncak yapmak geldi. Kavanozun içinde nasıl görüneceğini merak ederek çalışmayı yapmaya karar verdik. Kısa sürede ortaya çıkan minik salıncağı umarız siz de beğenir ve çocuklarınız için yaparsınız. Aşağıda minyatür salıncak yapımı için gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasının tüm detaylarını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane cam kavanoz
 • Küçük bir plastik kap
 • İplik
 • Makas
 • Sivri bir nesne ( plastik kaba delik açmak için )
 • Küçük bir çekiç

Kavanoz içinde minyatür salıncak nasıl yapılır? diye merak edenler bu sorunun cevabını aşağıda bulabilirler. Yapacak olanlara keyifli çalışmalar diliyoruz.

Biz salıncak yapımı için tek porsiyonluk meyveli yoğurt kaplarından kullandık. Siz de kavanozun içine sığacak buna benzer herhangi bir kap kullanabilirsiniz.

 • İlk olarak kavanozun üzerindeki kağıdı çıkarın ve güzelce yıkayarak temizleyin. Bir bez ile iyice kuruladıktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz.
 • Kavanozun kapağını çıkarın ve bunun tam ortasına çiviyi koyun. Çekiç yardımı ile buraya küçük bir delik açın. Bu delikten salıncağın iplerini geçireceğiz.
 • Salıncağı yapmak için plastik kabın 4 kenarına çivi ve çekiç ile delikler açın.
 • Bir ipi 4 eşit parçaya bölün. Bu parçalardan her birini plastik kabın kenarındaki deliklerden geçirin. Bu ipleri kavanoz kapağındaki deliklerden geçireceğimiz için kullanacağınız ip çok kalın olmamalı.
 • 4 ipi kavanozun kapağındaki delikten geçirin ve uçlarını makas ile kestikten sonra düğüm atarak sabitleyin.
 • Kavanozun kapağını kapattığınızda içinde sallanan minyatür bir salıncak oluşacak.

Kavanoz içindeki minyatür salıncağın kenarlara vurdukça çıkardığı ses çocuğunuzun çok  hoşuna gidecektir. Biblo görünümündeki bu kavanoz içindeki salıncağı çocuğunuzun odasının dekorunda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer çocuğunuz çok küçükse kendine bir zarar vermemesi için cam kavanoz yerine şeffaf bir plastik nesne de kullanabilirsiniz. Elinizde boya varsa kavanozun üzerine çizeceğiniz sevimli desenlerle görünümünü daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle çocuklar için oyuncak yapımı hakkında pratik ve eğlenceli bir çalışma paylaştık. Sizlere ilham vereceğini düşündüğümüz proje sayesinde siz de mutfağınızda bulunan cam kavanozları atmak yerine çocuğunuza oyuncak ya da odasına sevimli bir biblo yapmak için kullanabilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenlere yardımcı olmak amacı ile aşağıda kavanoz içinde minyatür salıncak yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bu resimlerde uygulamanın detaylarını rahatlıkla görerek siz de çocuğunuz için böyle sevimli bir oyuncak yapabilirsiniz.

minyatür-salıncak-yapma

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial