Okul Öncesi

Kartondan Şapka Yapımı

Kartondan Şapka Yapımı

Kartondan şapka yapımı çocukların evde keyif alarak uygulayabileceği bir proje olduğu için bunu sizlerle paylaşmak istedik. Okul öncesi çocukların el becerilerinin gelişmesi için evde el işi kağıtları ile farklı çalışmalar yapılmaktadır. Bu renkli kağıtlarla yapılan figürler çocuklar için oyuncak ve odaları için güzel bir dekor ürünü olabilir. Bugün sizlere anlatacağımız uygulamayı denemek isterseniz gerekli olan malzemelerin listesini ve projenin resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Aşağıda sizlerle evde çocuğunuzla beraber keyif alarak uygulayabileceğiniz iki farklı proje paylaştık. Bunlardan hangisini kolayınıza geliyorsa onu uygulayarak çok güzel şapkalar yapmanız mümkün.

Gerekli Malzemeler

 • Karton
 • Makas
 • Kurşun kalem
 • Yapıştırıcı
 • Desenli fon kartonu

Kartondan Nasıl Şapka Yapılır?

Kartondan şapka yapımak biraz dikkat gerektiren bir uygulamadır. Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygularsanız çalışmanın sonunda çok güzel bir şapka yapabilirsiniz.

 • Fon kartonuna 3 parmak kalınlığında uzun bir şerit çizin ve bunu makas ile  dikkatli bir şekilde keserek çıkarın.
 • Bu şeridin iki ucunu birleştirerek yapıştırdığınızda şapkanın silindir şeklindeki üst parçasının yapımı tamamlanmış olacak.
 • Daha sonra fon kartonuna silindirden biraz daha büyük bir yuvarlak çizin. Bu yuvarlağın ortasını makas ile girintili çıkıntılı olarak keserek açın.
 • Silindir şeklindeki uzun parçayı bu oyuk yere yerleştirin.
 • Karton ya da bir kumaş parçası ile fiyonk şeklinde bir şerit yapın ve bunu iki parçanın ek yerine yapıştırarak sabitleyin.
 • Son olarak yuvarlak bir parça yaparak şapkanın üst tarafındaki açık kısmı da kapatarak uygulamanın yapımını tamamlayın.

Bu şekilde istediğiniz sayıda rengarenk şapkalar yaparak bunları çocuk odasının dekorunu güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. Bu yaptığınız şapkaların üst taraflarına delik açarak buradan ip geçirip bunları yüksek bir yere asmanız da mümkün.

Kartondan şapka yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız, kartondan şapka yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Resimli anlatımda farklı bir şapka yapımı da yer almakta. İsteyenler bunu da deneyerek iki farklı şapka da yapabilirler. Dilerseniz şapkaya takacağınız fiyonklu şeridin yapımında kurdele veya kumaş da kullanmanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Kartondan Şapka Yapımı Resimli Anlatım

Kartondan Şapka Yapımı Resimli Anlatım

Kartondan Şapka Yapımı

Kartondan Şapka Yapımı

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Ay

Dekorasyon, El İşleri, Geri Dönüşüm ve Hobi gibi konularda paylaşımlar yapan haber portalı

Copyright © 2016 Eğlen Bizle

To Top