Kartondan Kolay Ev Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kartondan kolay ev yapımı çok kolay bir kendin yap çalışması olduğu için dikkatinizi çekebilir. Küçük çocuklar oyuncak evlerle oynamayı çok sevdikleri için karton bir ev onları mutlu edebilir. Hatta bu evi çocuğunuzla birlikte yaparak evde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzda el becerisini geliştirirken aynı zamanda bazı artık malzemelerin nasıl değerlendirilebileceği hakkında bir fikir sahibi olabilir. Bu uygulama için boş bir ayakkabı kutusu çok işinize yarayabilir. Bunun dışında elinizde başka çalışmalardan artan birçok malzemeyi de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Karton ev yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Boş bir karton kutu
 • İstediğiniz renkte el işi kağıdı
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Kartondan Nasıl Ev Yapılır?

Kartondan ev yapmak kolay fakat biraz dikkat gerektiren bir uygulamadır. İlk olarak evin parçalarını hazırlamanız ve sonrasında bu parçaları birbirine geçirerek sabitlemeniz gerekiyor. Bunu nasıl yapabileceğinizi aşağıda anlatıyoruz. Adımları dikkatli bir şekilde takip ederseniz uygulamanın sonunda çok güzel bir karton ev yapabilirsiniz.

 • İlk önce karton kutuyu açın ve bundan 3 tane parça kesin. Bu parçalar evin duvarlarını oluşturacağı için uzunluğu ona göre ayarlamalısınız.
 • Parçaları kestikten sonra bunların kenarından biraz pay bırakın ve makas ile arada kalan yerden 3 parmak kadar bir parçayı keserek çıkarın. Diğer parçayı da aynı şekilde kesin. 3.parça arkada kalacağı için bunun çıkıntısını ortaya doğru yapmanız gerekiyor.
 • Bu şekilde tüm parçaları hazırladıktan sonra parçaları ortadan ikiye ayıracak bir kesik yapın. Bu şekilde ev 2 katlı olacaktır.
 • Kartondan dikdörtgen şeklinde bir parça kesin. ( Bunun üzerine ev yerleştirilecek. )
 • Yaptığınız bu zeminin üzerine duvar olacak 2 parçayı aralarında biraz boşluk bırakarak dikkatli bir şekilde yapıştırın. Evi iki katı yapmak için kartondan bir parça kesin ve bunu araya yaptığınız kesikten geçirin. Bu şekilde ev 2 katlı olacaktır. Daha sonra evin arka duvarını da yapıştırın.
 • Bu aşamadan sonra sıra geldi evin çatısını yapmaya. Kartondan evin üzerini kapatacak büyüklükte bir parça kesin. Diğer parçalardaki çıkıntılara uygun şekilde bunun kenarlarını kesin ve parçaları birbirine geçirerek çatıyı yerine takın.
 • En son el işi kağıdı ile evin pencerelerini ve diğer süslemelerini yapabilirsiniz.

İsterseniz karton evi boyayarak daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Elinizde artık kumaş parçaları ya da başka kaplama malzemeleri varsa bunları da değerlendirebilirsiniz. Uygulamanın anlatımı biraz karışık gelebilir. Bu çalışmayı evde yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda karton ev yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz.

Kartondan Kolay Ev Yapımı
Kartondan Kolay Ev Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial