Karton Tabak İçine İşleme Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda karton tabak içine nasıl işleme yapılır sorusunun cevabı olabilecek kolay bir el işi çalışmasını sizlerle paylaşıyoruz. Evde güzel bir dekoratif süs yapmak isterseniz bu yazımızda size bahsedeceğimiz kolay yöntemi uygulayarak tabak içine işleme yapabilirsiniz. Evde başka artık yün ipler varsa bunları da uygulamanın yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Evde karton tabaktan dekoratif süs yapmak isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Karton Tabak İçine Nasıl İşleme Yapılır?

Evde karton tabak içine işleme yapmak dışarıdan bakınca zor bir uygulama gibi görünebilir. İşin püf noktasını öğrendiğiniz zaman uygulamanın ne kadar kolay olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken karton bir tabak temin etmek. Bir kalıp yardımı ile bu tabağın içine istediğiniz deseni çıkardıktan sonrası ise oldukça kolay. Çalışmayı yaparken zorlanmamak için yıldız, kalp ya da basit çiçek figürlerini tercih edebilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan uygulamanın yapılışına geçelim.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane karton tabak
 • İstediğiniz renkte ip
 • Yorgan iğnesi
 • Makas
 • Kalem
 • Yapmak istediğiniz desene uygun boyutta bir kalıp

Karton Tabak İçine İşleme Yapımı

Uygulamanın yapımında kenarları desenli olan karton tabakları kullanırsanız yapacağınız tasarım daha şık olacaktır. Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede güzel bir dekor ürünü tasarlayabilirsiniz.

 • Karton tabağı masanın üzerine düzü size bakacak şekilde yerleştirin. Daha sonra kalıbı bunun tam ortasına yerleştirin.
 • Kalem ile kalıbın etrafından geçerek deseni çizin.
 • Çizdiğiniz deseni makas yardımı ile güzelce keserek çıkarın.
 • Bu şekilde karton tabağın içinde istediğiniz desene uygun bir oyuk oluşacak. Bunun etrafından yorgan iğnesi ya da sivri bir cisim ile geçerek delikler yapın.
 • İpi iğneye geçirin ve arkasına düğüm attıktan sonra deliklere batıp çıkarak işlemeyi yapmaya başlayın.
 • Tüm deliklere batıp çıktıktan sonra işleme yapımı tamamlanmış oluyor. İpi arka tarafa alıp düğüm yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz bu güzel dekoratif ürünü ince bir kurdele ya da ip yardımı ile istediğiniz yere asabilirsiniz. İsterseniz asmak yerine sehpa ya da masanın üzerinde dekoratif kase olarak da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. İsterseniz karton tabağın alt tarafına açacağınız deliklerden ip geçirip bunlara boncuk ya da püskül takarak daha şık bir tasarım oluşturabilirsiniz. Bu kolay el işi çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda karton tabak içine işleme yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kağıt tabak için daha kolay bir süsleme yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız kağıt tabak ve eva ile duvar süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial