Karton Kutudan Kalemlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Karton kutudan kalemlik yapımı güzel bir geri dönüşüm çalışması olarak ilginizi çekebilir. Çoğumuz evimizde biriken karton kutu ve tuvalet kağıdı rulolarını ne yapacağımıza karar veremeyiz. Evde yayıntı yapmamaları için bu tür atık malzemeleri çöpe atarız. Oysa ki bunları atmak yerine farklı şekilde değerlendirmek mümkün. Bugün size bahsedeceğimiz uygulama sayesinde hem karton kutuları hem de tuvalet kağıdı rulolarını değerlendirebilirsiniz. Karton kutudan kalemlik yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Karton Kutudan Kalemlik Yapımı

Evde karton kalemlik yapmak için en ideal malzemelerden birisi tuvalet kağıdı rulosudur. Bu karton rulolar tek olarak ya da birkaç tanesi birbirine yapıştırılarak çok güzel kalemlikler yapılabilir. Bu tür kolay geri dönüşüm çalışmaları ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, tuvalet kağıdı rulosundan çiçek baskılı kalemlik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bugün bahsedeceğimiz uygulama sayesinde evdeki karton kutu ve tuvalet kağıdı rulolarının yanı sıra el işi kağıdı, fon kartonu ya da eva gibi birçok atık malzemeyi değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane karton kutu
 • Çok sayıda tuvalet kağıdı rulosu
 • Kaplama kağıdı
 • Yapıştırıcı
 • Makas
 • Süsleme yapmak için keçe, eva ya da fon kartonu

Uygulamanın yapımında kullanılacak olan tuvalet kağıdı rulosu sayısı kullanacağınız karton kutunun boyutuna göre değişecektir. Kutunun üzerini kapamak için krapon kağıdı ya da el işi kağıdı gibi istediğiniz malzemeyi kullanmanız mümkün.

Karton Kutudan Kalemlik Nasıl Yapılır?

Karton kutudan çok gözleri olan bir kalemlik yapmak isterseniz aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde takip etmeniz yeterlidir.

 • İlk olarak karton kutuyu istediğiniz renkte düz bir kaplama malzemesi ile dikkatli bir şekilde kaplayın.
 • Sonraki aşamada karton kutunun içine tuvalet kağıdı rulolarını güzelce yerleştirin.
 • Bu şekilde karton kalemliği yaptıktan sonra sıra bunun süslemelerini yapmaya geldi.
 • Eva, keçe ya da fon kartonundan çiçek, kalp, yıldız ya da başka figürler yapın. Yaptığınız bu küçük figürleri kapladığınız karton kutunun üzerine yapıştırın.
 • Tüm bu aşamalardan sonra karton kutudan kalemlik yapımı tamadır. İçine kalem, makas ve diğer malzemeleri yerleştirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde çalışma masasını üzerindeki dağınıklığı önleyecek güzel bir kalemlik yapabilirsiniz. Küçük çocuğunuz varsa onun boya kalemlerini koymak içinde böyle bir kalemlik yapmayı düşünebilirsiniz. Bu güzel geri dönüşüm çalışmasını evde denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda kartondan kalemlik resimli anlatım paylaşıyoruz.

Karton Kutudan Kalemlik Yapımı-1
Karton Kutudan Kalemlik Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial