Karton ile Püskül Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Karton ile püskül yapımı örgü ve el işi yapmaktan hoşlananların işine yarayabilecek çok pratik bir uygulamadır. Püskül bazı yün kıyafetlerde ve atkılarda aksesuar olarak kullanılmasının yanı sıra perde ucu ve farklı dekor ürünlerinin yapımında da kullanılmaktadır. Bazı dantel işlerinde kenar oyası yerine dantel ipinden yapılan ince ve zarif püsküller kullanılır. Bizim bugünkü konumuz karton ile püskül yapımı. Sizlerle paylaşmış olduğumuz örnek projede yün ip kullanılmış fakat siz farklı çeşit ip kullanarak da aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Püskül yapmak için kullanılan farklı yöntemler vardır. El işi çalışması yapanlar bu yöntemleri iyi bilirler. Kartona ip sararak püskül yapmak da el işi çalışması yapmaya yeni başlayanların ilk öğrendiği uygulamalar arasındadır. Sizlerle resimli anlatımını paylaşacağımız bu çok kolay proje sayesinde siz de hiç zorlanmadan rengarenk püsküller yaparak bunları istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yapacağınız püskülün boyutuna uygun bir karton parçası
  • İstediğiniz renkte ip
  • Makas

Karton ile Püskül Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak ipi kartona istediğiniz kalınlıkta sarın.
  • İp istediğiniz kalınlığa geldiğinde makas yardımı ile ucunu kesin.
  • Bir parça ipi kartonun içinden geçirin ve yukarı doğru dikkatli bir şekilde çekin. Daha sonra burada sıkıca bağlayın.
  • Makası kartonun alt tarafına getirin buradan iplerin içinden geçirerek kesin.
  • Bu şekilde saçağı yaptıktan sonra bir parça ip alın ve bunu birkaç santim aşağıya getirerek sıkı bir şekilde bağlayın.
  • Bir parça daha ip alın ve bunu da ilk bağladığınız yerin az altından sıkıca bağlayarak uygulamayı tamamlayın.

Tüm bu aşamaların ardından püskül yapımı tamamlanmış oluyor, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı yaparken dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Birincisi kartonu yapacağınız püskülün boyutuna göre ayarlamak. İkinci nokta da saçağı yaptıktan sonra püskül oluşturmak için bağlama yaparken ipi mümkün olduğunca sıkarak saçağın püskül hale gelmesini sağlamak. Ayrıca püskülü ne için kullanacaksanız ona uygun bir ip çeşidi kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

Evde karton ile püskül yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda karton ile püskül yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Siz de resimdeki aşamaları aynen uygulayarak evde hiç zorlanmadan istediğiniz renk ve boyutta püsküller yapabilirsiniz. Sizlerle daha önceden çatal ile püskül yapımı konusunu da paylaşmıştık. İsterseniz o konuya da göz atabilirsiniz.

Karton ile Püskül Yapımı
Karton ile Püskül Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial