Okul Öncesi

Kağıt Tabaktan Tavşan Yapımı

Kağıt Tabaktan Tavşan Yapımı

Kağıt tabaktan tavşan yapımı küçük çocukların çok hoşuna gideceğini düşündüğümüz oldukça pratik bir uygulamadır. Daha önceden de kağıt tabaktan tavşan yapımı ile ilgili güzel bir çalışmayı sizlerle paylaşmıştık fakat bugünkü uygulamada çok daha kolay. İki tane kağıt tabak ve boya ile çocuğunuz kendi tasarımı olan sevimli bir tavşan yapabilir. Bu proje çok kolay olduğu için çocuğunuza fazla müdahale etmeden tasarımı tamamen ona bırakabilirsiniz. Siz sadece kağıt tabağı kesme ve gözleri yapma konusunda yardım edin. Boyama ve yapıştırma aşamalarını çocuğunuz zaten kendisi kolay bir şekilde yapacaktır. Çocuğunuzun evde keyifli vakit geçirmesi ve hayal gücünün gelişimi için kolay yapabileceği bir proje arıyorsanız kağıt tabaktan tavşan yapma fikri size cazip gelebilir. Az malzeme içermesi ve kolay bir uygulama olması nedeni ile okul öncesi çocuklar için oldukça ideal bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan gerekli malzemelerin listesine ve yapım aşamasının detaylarına geçiyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • 2 tane kağıt tabak
 • Pamuk
 • Yapıştırıcı
 • Makas
 • Guaj boya
 • Kağıt ve kalem ( tavşana göz yapmak için )

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada tavşan kahverengiye boyanmış. Siz isterseniz beyaz, gri ya da çocuğunuzun sevdiği başka bir renk de kullanabilirsiniz.

Okul öncesi çocukların el becerilerinin gelişmesi ve evde verimli vakit geçirmeleri için farklı aktiviteler yapılmaktadır. Kağıt tabaktan yapılan hayvan figürleri de çocukların evde zorlanmadan yapabileceği çalışmalardan birisidir. Çocuklar boyama yapmaktan hoşlandıkları için bu projeden çok keyif alacaklarını tahmin ediyoruz. Şimdi kağıt tabakları nasıl tavşana dönüştüreceğinizi açıklamaya geçebiliriz.

 • İlk olarak tabaklardan birisini makas yardımı ile ortadan iki eşit parçaya kesin.
 • Tabakların her yerini hiç boşluk kalmayacak şekilde boya ile boyayın ve bir süre kuruması için bekleyin.
 • Boya kuruduktan sonra kağıt tabağın iç tarafına ikiye kestiğiniz parçaları güzelce yapıştırın. Bunlar tavşanın kulağı olacak. Biraz daha belirginleştirmek için kulakların ortasına pamuk yapıştırın. Pamuğu yapıştırmadan önce parmaklarınızla biraz çekip, açtırarak kulak şekli vermeye çalışın. Bu şekilde tavşanın kulaklarını yaptıktan sonra bir diğer aşamaya geçebilirsiniz.
 • Bir kağıda küçük metal para büyüklüğünde iki tane yuvarlak çizin. Bunların ortasına siyah kalem ile minik yuvarlaklar yapın ve içlerini doldurun. Böylece tavşanın gözleri de tamamlanmış oluyor. Yapışkan yardımı ile gözleri yerlerine sabitleyin. Tavşanın gözlerini yapmak için kağıt yerine küçük düğme veya oyuncak göz de kullanılabilir.
 • Kağıttan üç tane uzun ince şerit kesin. Bunlar tavşanın bıyıkları olacak. Bir pamuğu kırmızıya boyayarak veya yün ipten minik bir ponpon ile tavşana burun yapın.
 • Gözlerden biraz aşağıya bıyıkları yerleştirip bunların üzerine burnu yapıştırın.
 • Son olarak kalem ile tavşana ağız çizin.

Tüm bu aşamalardan sonra sevimli tavşan yapımı tamamlanmış oluyor. Dilerseniz bunu çocuğunuzun odasının duvarına asabilirsiniz. Tavşana kulak, göz, burun ve bıyık yapmak için istediğiniz malzemeleri kullanabilirsiniz. Aynı yöntemi kullanarak farklı hayvan figürleri yapmayı da deneyebilirsiniz. Daha önceden, kağıt tabak ile yapılan hayvan figürleri ile ilgili örnek projeler paylaşmıştık. Okul öncesi kategorimizden o çalışmalara da göz atabilirsiniz.

Kağıt tabaktan tavşan yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda bu konuda yapılmış örnek bir çalışmayı paylaşıyoruz. Resmi inceleyerek siz de çocuğunuzla birlikte zorlanmadan kağıt tabaktan sevimli bir tavşan yapabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte tavşanın başı ve kulakları kahverengiye boyanmış. Siz farklı renklerde boyayabilir hatta daha sevimli olması için baş ve kulakları farklı renklerde de boyayabilirsiniz. Tavşana iki tane diş yaparak daha sevimli bir hale getirmek de mümkün.

Kağıt Tabaktan Tavşan Yapımı

Kağıt Tabaktan Tavşan Yapımı

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Ay

İçeriklerimizin izinsiz kullanımı yasaktır

Copyright © 2016 Eğlen Bizle

To Top