Kağıt Kek Kalıbından Kelebek Yapımı

Kağıt Kek Kalıbından Kelebek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kağıt kek kalıbından kelebek yapımı evinizde yapacağınız özel kutlamalarda kolay bir şekilde süsleme yapmanıza yardımcı olacak  bir projedir. Kek yapımında kullandığımız küçük kalıplar günümüzde farklı amaçla da kullanılmaktadır. Özellikle desenli kağıt kalıplar ile birçok farklı dekor ürünü yapılmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız uygulamada da kağıt kek kalıpları kullanılarak çok güzel kelebekler yapılıyor. Kelebek günümüzde başta perde ve buzdolabı süsü olmak üzere birçok dekor ürününde kullanılan bir figürdür. Siz de rengarenk kelebekleri seviyorsanız bu proje ilginizi çekebilir. Tasarımı size ait bir dekor ürünü yapmak isterseniz, kağıt kek kalıbından kelebek yapımı için gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Kağıt kek kalıbı
 • Ahşap mandal
 • Makas
 • Simli boya
 • Fırça

Kağıt Kek Kalıbından Nasıl Kelebek Yapılır?

Elinize aldığınız kağıt kek kalıbını nasıl kelebeğe dönüştüreceğinizi merak ediyorsanız, uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Kağıt kek kalıbını düz zeminin üzerine alın ve elinizle hafifçe bastırarak açtırın.
 • Daha sonra bunu ortadan ikiye katlayarak kıvırın.
 • Tam ortasına gelecek şekilde mandalı geçirin.
 • Şimdi son dokunuşları yaparak kağıdın kenarlarını makas yardımı ile kanat şekli oluşacak biçimde kesin.
 • Kelebeği bu şekilde yaptıktan sonra simli boya ile kanatlarını ve ortadaki mandalı güzelce boyayın.
 • Sürdüğünüz boya kuruduktan sonra dekoratif kelebeği istediğiniz yere mandal ile takarak kullanabilirsiniz.

Bu çok kolay uygulama sayesinde evinizi süslemek için rengarenk kelebekler yapabilirsiniz. Kelebeğin ortasındaki mandal sayesinde bunu istediğiniz yere takmanız mümkün. Kelebeğin kanatlarını ve gövdesini kullanmadığınız ojeler varsa bunlarla da süsleyebilirsiniz. Özel günlerde evinizde yapacağınız kutlamalarda kağıt kek kalıbından yapacağınız kelebeklerle harika süslemeler yapabilirsiniz. İsterseniz sade bir kek kalıbını boyamadan üzerine pul ve boncuk gibi süs aksesuarları yapıştırarak da çok güzel bir dekoratif kelebek yapmanız mümkün.

Evde kağıttan kelebek yapmak isteyenlere bu konuda fikir vermesi için aşağıda örnek bir çalışmayı paylaşıyoruz. Bu örnekte düz beyaz kek kalıbı kullanılmış. Aynı uygulamayı desenli kağıt kalıplarla yaparsanız ayrıca süsleme yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bu sevimli kelebeklerin arkasına mıknatıs yapıştırarak buzdolabı süsü olarak da kullanmanız mümkün.

Kağıt Kek Kalıbından Kelebek Yapımı
Kağıt Kek Kalıbından Kelebek Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial