Kağıt Katlama Uçurtma Yapımı

Kağıt Katlama Uçurtma Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kağıt katlama uçurtma yapımı çocuklar için keyifli bir el işi çalışmasıdır. Kağıttan yapılan uçurtmaları çocuklar çok sevdikleri için biz de bugün kağıt katlama uçurtma yapımından bahsetmek istiyoruz. Bu kolay uygulama sayesinde çocuklar rengarenk el işi kağıtları ile minyatür bir uçurtma yapabilirler. Bu sevimli uçurtmayı beyaz bir kağıda ya da kartona yapıştırarak çocuk odasında pano olarak kullanabilirsiniz. Kağıt katlama uçurtma yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda paylaşıyoruz.

Kağıt Katlama Uçurtma Yapımı

Kağıt uçurtma dediğimizde aklınıza büyük boyutta bir uçurtma gelmesin. Bizim anlatacağımız çalışmada el işi kağıtları kullanılarak minyatür bir uçurtma yapılıyor. Uygulamanın özelliği uçurtmanın kağıt katlama tekniği ile yapılması. Bildiğiniz gibi bu tür katlama çalışmaları sayesinde çocukların el becerileri gelişmektedir. Okul öncesi kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte istediğiniz renkte kağıt uçurtma yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Birkaç tane farklı renkte el işi kağıdı
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Siyah keçeli kalem

Kağıt Katlama Uçurtma Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yapmak için özel olarak el işi kağıdı almanıza gerek yok. Evde başka çalışmalardan artan kağıtlar varsa bunları kağıt uçurtma yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Renkli kağıt yoksa beyaz kağıt ya da gazete kağıdı ile de uçurtma yapabilirsiniz. Şimdi gelelim uygulamanın nasıl yapılacağına.

 • İlk olarak el işi kağıtlarına kurşun kalem ile 2 tane büyük, 5 tane de küçük daire çizmekle işe başlayın. İsterseniz daireleri yapmak için pergel ya da yuvarlak nesneler kullanabilirsiniz.
 • El işi kağıtlarına çizdiğiniz daireleri makasla dikkatli bir şekilde kesin.
 • Şimdi sıra katlamaları yapmaya geldi. Büyük daireleri ortadan ikiye katlayın. Daha sonra bunları ortalarına yapıştırıcı sürerek birbirine tutturun.
 • Uçurtmayı yaptıktan sonra bunun kuyruğunu yapmak için küçük daireleri kenarlarından ortaya doğru katlayın.
 • Katladığınız 5 parçayı birbirine yapıştırın ve bunları uçurtmaya yapıştırarak tutturun.
 • Son olarak siyah keçeli kalem ile uçurtmaya ağız ve göz çizerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde çocuklar kısa sürede kağıttan uçurtma yapabilirler. Bu tür el işi çalışmaları çocuklara renk ve şekilleri öğretmek içinde oldukça faydalıdır. Evde denemek isteyenler için aşağıda, kağıttan uçurtma yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Kağıttan kolay kelebek yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kağıt katlama kelebek yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kağıt Katlama Uçurtma Yapımı-1
Kağıt Katlama Uçurtma Yapımı-1

Bir cevap yazın