Kağıt Katlama Leylek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kağıt katlama leylek yapımı okul öncesi kolay el işi çalışmalarından birisidir. Küçük çocukların yaşına ve el becerilerine uygun olarak kağıt kesme, katlama ve yapıştırma çalışmaları sıkça yaptırılmaktadır. Çocuklar fon kartonu ya da el işi kağıdı gibi malzemeler kullanarak bu tür çalışmaları kolaylıkla yapabilirler. Küçük çocuğunuz varsa onun evde verimli zaman geçirmesi için bu uygulamayı beraber yapabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse kağıt katlama leylek yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapım aşaması hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kağıt Katlama Leylek Yapımı

Leylekler uzun bacakları ve sevimli görünümleri ile çocukların sevdiği canlılardan birisidir. Leylek çizmek kadar bunu kağıt katlayarak yapmanın da çocukların hoşuna gideceğini düşünüyoruz. Daire şeklinde kesilen kağıtlar katlandıktan sonra uygun şekilde yapıştırılarak kolay bir şekilde kağıttan leylek yapmak mümkündür. Bu yöntem kullanılarak kedi, köpek, tavşan, civciv gibi birçok hayvan figürü yapılmaktadır. İsterseniz bu uygulamalardan birisi olan ve daha önceden paylaştığımız, kağıt katlama balık yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Beyaz, siyah ve kırmızı el işi kağıdı
 • Kurşun kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Siyah keçeli kalem

Leyleği yapıştırmak için istediğiniz renkte kağıt ya da karton kullanabilirsiniz.

Kağıt Katlama Leylek Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yaparken farklı boyutlarda daire çizmek gerekiyor. Bu konuda çizim yeteneğinize güvenmiyorsanız farklı boyutlarda yuvarlak nesneleri kalıp olarak kullanabilir ya da pergel ile istediğiniz büyüklükte daireler çizebilirsiniz. Malzemeler hazır ise kağıt katlama leylek yapımına başlayabilirsiniz.

 • Leyleğin baş ve gövdesi için 3 tane büyük daire çizin ve bunları makas ile dikkatlice kesin.
 • Kanat ve boyun içinde ilk yaptığınızdan biraz daha küçük 5 tane daire çizin. Bunları da makas ile keserek çıkarın.
 • Siyah el işi kağıdından 2 tane orta boy daire, kırmızı el işi kağıdından da bir büyük bir de küçük daire hazırlayın.
 • Leyleğin parçalarını bu şekilde hazırladıktan sonra kırmızı renkliler dışındaki tüm parçaları ortadan ikiye katlayın. Kırmızı daireleri ise sivri olacak şekilde katlayın.
 • 4 tane katlanmış daireyi iç ve dış olarak birbiri ile iç içe geçirerek yapıştın.
 • Bu şekilde leyleğin boynunu yaptıktan sonra 2 büyük parçayı ve siyah olanı iç içe geçirerek boynun alt tarafına yapıştırarak tutturun. Orta boy parçayı da baş olarak üst tarafa yapıştırın.
 • Beyaz ve siyah parçaları iç içe geçirdikten sonra bunları leyleğin kanadı olacak şekilde yerine yapıştırın.
 • Son olarak gaga ve bacağı da yerlerine yapıştırın. Siyah keçeli kalem ile leyleğin gözünü çizerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Leyleği kağıt ya da karton üzerine yapıştırarak bunu çocuğunuzun odasında pano olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz bu uygulamayı sadece beyaz kağıt kullanarak da yapabilirsiniz. Böyle bir durumda kuru boya ya da pastel boya ile kırmızı ve siyah olarak bazı daireleri boyamanız gerekmektedir. Siz de sevimli bir kağıt leylek yapmak isterseniz aşağıdaki görselden ilham alabilirsiniz.

Kağıt Katlama Leylek Yapımı-1
Kağıt Katlama Leylek Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial