Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar
Sosyal medyada paylaş

Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar? sorusunun cevabını öğrenerek siz de elinize bulaşan yapışkanı cildinize zarar vermeden kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bildiğiniz gibi japon yapıştırıcısı oldukça kuvvetli bir yapışkan çeşididir ve bulaştığı yerden de kolay çıkmaz. Özellikle cilde bulaşan yapıştırıcıyı çıkarmak zor olabilir. Çünkü yapacağımız yanlış bir uygulama cildimize zarar verebilir. Evde herhangi bir onarım yaparken ya da çeşitli hobi uygulamaları yaparken kullanılan japon yapıştırıcısı ele bulaşabilir. Böyle bir durumda yapmanız gerekenleri aşağıda paylaşıyoruz.

Japon Yapıtırıcısını Çıkarma Yöntemleri

Japon yapıştırıcısı kuvvetli bir yapışkan olmasının yanı sıra çok çabuk kurumaktadır. Elinize yapışkan bulaştığı zaman hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. Çoğumuz böyle bir durumda yapışkanı sert bir nesne ile kazımayı deneriz ve ne yazık ki bu yöntem yanlıştır. Sertleşen yapışkanı çıkarmak için cilde yapılan bu müdahale hem canınızın yanmasına hem de bölgedeki derinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle yapışkanı kazımak yerine yumuşatmaya çalışmalısınız. Elinize japon yapıştırıcısı bulaştığı zaman ilk iş bir kabın içine ılık su doldurun ve yapışkanın olduğu bölgeyi suyun içinde bekletin. Bu arada sert olmayan bir nesne ile yapışkanı hafifçe kazıyabilirsiniz. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa daha etkili bir yola başvurmalısınız.

Japon Yapıştırıcısını Çıkarmak için Aseton

Ojeyi çıkarmak için kullanılan ve güçlü bir çözücü olan aseton bu konuda da işinize yarayabilir. Yapıştırıcı bulaşan yere birkaç damla aseton damlatın ve daha sonra burayı hafif bir şekilde ovun ve yapıştırıcıyı çekerek çıkarın. Yapışkanı çekerken yavaş hareket etmelisiniz aksi halde cildinize zarar verebilirsiniz. Japon yapıştırıcısı tamamen çıktıktan sonra elinizi sabunlu su ile yıkayarak asetondan arındırmayı unutmayın.

Dudak ve Göze Bulaşan Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkarılır?

Bazen ne kadar dikkat edilse de vücudun hassas bölgelerine yapışkan bulaşabilir. Özellikle küçük çocuklarda kazara bu tür durumlar yaşanabilir. Böyle bir durumda, dudak ve göze bulaşan japon yapıştırıcısı nasıl çıkarılır? diye merak edenler olabilir. Dudak ve göz gibi hassas bölgelerin yapışkan ile temasından kaçınılmalıdır. Kazara dudak ya da göze japon yapıştırıcısı bulaşırsa hiçbir şekilde müdahale etmeden hemen bir cilt uzmanına başvurmalısınız. Aksi halde yapacağınız yanlış uygulamalar yüzünden fayda yerine zarar görebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde uygulayabileceğiniz japon yapıştırıcısı çıkarma yöntemleri paylaştık. En pratik yöntem bir kaba ılık su ve sabun ile karışım hazırlamak ve yapışkanı biraz yumuşatarak hafifçe ovalamaktır. Yapışkan bulaşır bulaşmaz vakit kaybetmeden bu yöntemi uygularsanız büyük ihtimalle çıkacaktır. Bu yöntemin etkili olmadığı durumlarda aseton ile çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial