İpten Dolamalı Bileklik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle ipten dolamalı bileklik yapımı başlığı altında ipten kolay bileklik yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. İpten yapılan bileklikler şık görünümleri nedeni ile birçok kişinin severek kullandığı aksesuarlar arasındadır. Evde ipten bileklik yapmak istiyor ve bu konuda zorlanıyorsanız size bahsedeceğimiz kolay yöntemi uygulayabilirsiniz.

İpten Dolamalı Bileklik Yapımı

Evde ipten kolay bileklik yapımı için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerde genelde düğüm atma tekniği kullanılmaktadır. Eğer bu tür yöntemler size zor geliyorsa ipleri birbirine dolayarak da güzel bir bileklik yapabilirsiniz.

İpten Bileklik
İpten Bileklik

Elinizde başka çalışmalardan artan yün ipler varsa bunları bileklik yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Uygulamanın yapımında yün yapısında olan her türlü ip kullanılabilir. Bu tarz uygulamalar ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız kolay düğüm tekniği ile bileklik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 2 farklı renkte yün ip
 • Makas
 • Bant

İpten Dolamalı Bileklik Nasıl Yapılır?

 • Bilekliği hazırlamak için ilk olarak ipleri kesin. İplerin boyutunu kolunuza göre ölçerek ayarlayın. İpi kolunuzda bir tur döndürüp bağlayabileceğiniz kadar fazlalık bırakarak ölçüsünü belirleyebilirsiniz.
 • İki ipten de aynı ölçüde birer tane ip kesin.
 • Bu ipleri tek uçlarından birbirine düğüm ile bağlayın.
 • Bir renk ipi sabitleyin. Bunun için ipi düz bir zemine bant ile bantlayın.
 • Daha sonra parmak uçlarınız ile düğümlediğiniz uzun ipin diğer ucunu tutun. İçten dışa ya da dıştan içe doğru parmak uçlarınız ile ipi döndürün.
 • Bu işlemi yaparken hep aynı tarafa doğru döndürün. Bir süre ipi düğüm yerinden tutup hafif şekilde çekin ve bırakın.
 • Bu işlemden sonra ipler kendi kendine düzgün şekilde sarılmış olacaktır. İpi, sarabildiğiniz kadar sarın ve sonrasında parmaklarınız ile düzeltin.
 • Bu şekilde iki ipi dolayarak birbirine sardığınızda iplerde gevşeme ve birbirini bırakma olmayacaktır. Dolama işlemini bitirdikten sonra iplerin açıkta kalan uçlarını da diğer ucu gibi birbirine düğümleyin.

Tüm bu aşamalardan sonra ipten dolamalı bileklik yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz bilekliğin düğüm yerlerine boncuk takabilirsiniz. Kullanacağınız ipler çok ince yapılı ise kalın bir bileklik elde etmek için ipleri iki ya da üç kat olarak kullanabilirsiniz. Katlı ip kullanacağınız zamanda aynı yöntem ile dolayarak bilekliği hazırlayabilirsiniz. Bu kolay yöntem sayesinde evde kendiniz ve sevdikleriniz için rengarenk bileklikler yapabilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda ipten dolamalı bileklik yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin.

Kaynak: www.kadinhanem.com

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial