İpten Dekoratif Tüy Yapımı
Sosyal medyada paylaş

İpten dekoratif tüy yapımı isteyen herkesin evde zorlanmadan yapacağı bir uygulamadır. Dekoratif tüy başta kitap ayracı ve anahtarlık yapımı olmak üzere birçok kendin yap çalışmasında kullanılmaktadır. Evde yapacağınız dekoratif süslere saçak olarak da bu ipten tüyleri kullanabilirsiniz. Siz de evde kolay bir şekilde ipten dekoratif tüy yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın videolu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

İpten Dekoratif Tüy Yapımı

Evde dekoratif tüy yapımı için kağıt, fon kartonu, eva gibi malzemelerin yanı sıra desenli bantlarda kullanılabilir. Ayrıca ip kullanarak da kolay bir şekilde dekoratif tüy yapmak mümkündür. Örgü örmeyi seviyorsanız elinizde artık ipler bulunabilir. Bu ipleri dekoratif tüy yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bu konuda tek dikkat etmeniz gereken nokta iplerin aynı yapıda olması. Makas ile keseceğiniz ip parçalarını ikiye katladığınız uzun bir ipe düğümledikten sonra çıkıntıları keserek düzeltip, en son ince dişli bir tarak ile tarayarak tüy şekli verebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 farklı renkte ip
  • Makas
  • Bant
  • İnce dişli bir tarak

Uygulamanın yapımında her türlü yün ip kullanılabilir.

İpten Dekoratif Tüy Nasıl Yapılır?

İpler hazır ise dekoratif tüy yapımına başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak ipin bir tanesinden makas ile uzun bir parça kesin ve bunu ortadan ikiye katlayarak kaymaması için bant ile masaya yapıştırın. Tüyün hangi uzunlukta olmasını istiyorsanız ipi o uzunlukta yapmalısınız.
  • İplerden birisinden eşit uzunlukta parçalar kesin ve bu ip parçalarını ikiye katladıktan sonra diğer uzun parçaya düğüm atarak sabitleyin.
  • Bu şekilde istediğiniz sayıda ip düğümledikten sonra diğer renge geçin.
  • İki farklı ipi istediğiniz kalınlıkta şeritler halinde ipe düğümledikten sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
  • Bu aşamada iplerin kenarındaki çıkıntıları makas ile dikkatli bir şekilde kesin.
  • Son olarak ipleri ince dişli bir tarak ile tarayıp açtırarak dekoratif tüy yapımını tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde evde istediğiniz renk ve boyutta çok güzel dekoratif tüyler yapabilirsiniz. Bu çalışmayı evde denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, ipten tüy yapımı videolu anlatım bu konuda işinizi kolaylaştırabilir. Evde kağıt ile dekoratif tüy yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kağıttan dekoratif tüy yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=E_tJ6B2h0D4

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial