Hazneli Kalemtraş Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Hazneli kalemtraş nasıl yapılır? başlığı altında sizlerle evde çok kolay yapacağınız bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Hazneli kalemtraşlar çöpü içinde biriktirdiği için özellikle öğrencilerin çok işine yaramaktadır. Okul çağında çocuğunuz varsa evde onun kullanması için hazneli bir kalemtraş yapmayı deneyebilirsiniz. Evde sürpriz yumurta kutusu varsa size bahsedeceğimiz kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hazneli Kalemtraş Nasıl Yapılır?

Evde hazneli kalemtraş yapmak oldukça kolaydır. Bunun için ağzı plastik kapaklı küçük şişeleri ya da sürpriz yumurta kutusu gibi açılıp kapanabilen kapları kullanabilirsiniz. Sivri bir nesne yardımı ile kalem sığacak kadar bir delik açmanız gerekmektedir. Daha sonra kalemtraşın oyun kısmını bu deliğe denk getirip yapıştırarak kısa sürede güzel bir hazneli kalemtraş yapabilirsiniz. İsterseniz küçük pet şişe ya da şurup şişelerini de uygulamanın yapımında kullanabilirsiniz. Bu şekilde atılmayı bekleyen birçok malzemeyi değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Bu kolay çalışmayı evde çocuğunuzla birlikte yaparak onun el becerisinin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Sürpriz yumurta kutusu
  • Kalemtraş ( küçük ve metal olmayan bir kalemtraş olmalı. )
  • Delik açmak için sivri bir nesne
  • Silikon tabancası

Bunların dışında süsleme yapmak için yapışkanlı eva ya da sevimli çıkartmalar kullanabilirsiniz.

Hazneli Kalemtraş Yapımı

Sürpriz yumurta kabının kapağını açın ve aradaki bağlantı yerini makas ile kesin. Bu şekilde kutunun daha rahat açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra sivri bir nesne yardımı ile kalemtraşın yuvarlak yerinin boyutuna uygun bir delik açın. Silikon ya da başka bir yapıştırıcı yardımı ile kalemtraşı bu deliğin olduğu parçaya yapıştırarak sabitleyin. Kapakları birleştirdikten sonra deliğe kalemi yerleştirerek açabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra sürpriz yumurta kutusundan hazneli kalemtraş yapımı tamamlanmış oluyor. Elinizde yapışkanlı eva varsa bununla küçük kalp, yıldız ya da başka süslemeler yapabilirsiniz. Kalemtraşın üzerine küçük çıkartmalar yapıştırarak daha sevimli görünmesini sağlayabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için hazneli kalemtraş yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Uygulamanın yapımında zorlanırsanız daha önce paylaştığımız sürpriz yumurta kutusundan hazneli kalemtraş yapımı yazımızdaki resimli anlatıma göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial