Hayvanlı Parmak Kukla Kalıpları
Sosyal medyada paylaş

Hayvanlı parmak kukla kalıpları sayesinde çok kolay bir şekilde parmak kukla yapmak mümkündür. Karton ve buna benzer malzemelerle yapılan minik kuklaların alt taraflarından açılan iki tane delik bulunur. Bu deliklerden parmak geçirilerek kukla rahatlıkla oynatılabilir. Okul öncesi çocukların yapabileceği farklı kukla çalışmaları mevcuttur. Parmak kukla yapımı da bu çalışmalardan birisi olarak çocukların çok hoşuna gitmektedir. İsterseniz siz de evde çocuğunuzla birlikte parmak kukla yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu tarz çalışmalar sayesinde çocuğunuzun el becerisi ve hayal gücü gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz.

Hayvanlı Parmak Kukla Nasıl Yapılır?

Hayvanlı parmak kukla yapımı için fon kartonu, eva kağıdı ya da keçe kullanabilirsiniz. Hatta elinizde boş karton kutular varsa bunları da hayvan kukla yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bizim bu konudaki önerimiz kuklayı fon kartonu ile yapmanız. Yapacağınız hayvana uygun renkte bir fon kartonu temin ettikten sonra buna bir kalıp yardımı ile figürü çizmeniz gerekiyor. Daha sonra çizdiğiniz hayvan figürünü makas ile dikkatli bir şekilde kesmelisiniz. Son olarak kuklanın alt tarafına parmakları geçirmek için makas yardımı ile 2 tane delik açarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayarak evde kolay bir şekilde çok güzel kuklalar yapabilirsiniz.

Kolay parmak kukla yapmak için hayvan figürünü tek parça halinde hazırlayabilirsiniz. İsterseniz baş ve gövde kısmını ayrı ayrı yaparak daha sonra yapışkan ile bunları birbirine tutturabilirsiniz. Hayvanların gözlerini boya ile çizerek yapabileceğiniz gibi isterseniz oyuncak göz ya da başka aksesuarlar yapıştırarak da göz yapabilirsiniz. Parmak kukla yapmak için sadece hayvan figürü değil çocuk, çiçek, yıldız ya da istediğiniz başka figürler de kullanabilirsiniz. Farklı boyut ve değişik şekillerde yapılan parmak kuklalar bulunmaktadır. Bazı kuklalar sadece tek parmağa takılacak bir rulo şeklinde de yapılmaktadır. Fakat bizim size yukarıda anlattığımız parmak kukla yapımı okul öncesi çocuklar için daha kolay bir çalışmadır.

Evde parmak kukla yapmak istiyor fakat hayvan çizimi yapmak için yeteneğinize güvenmiyorsanız bunun için hayvanlı parmak kukla kalıbı kullanabilirsiniz. Aşağıda paylaştığımız parmak kukla kalıplarından istediğinizin çıktısını alarak bir karbon kağıt yardımı ile bunu kartona rahatlıkla çizebilirsiniz. Çizimi yaptıktan sonra yukarıda anlattığımız adımları uygulayarak güzel bir kukla yapabilirsiniz. Hayvanlı kukla yapımında kullanabileceğiniz kalıp örneklerini aşağıda paylaşıyoruz. Kolay kukla yapmak için başka bir çalışma daha incelemek isterseniz plastik kaşıklardan kukla yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-1
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-1
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-2
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-2
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-3
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-3
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-4
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-4
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-5
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-5
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-6
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-6
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-7
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-7
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-8
Hayvanlı Parmak Kukla Kalıbı-8

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial