Havludan Dikişsiz Oyuncak Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Havludan dikişsiz oyuncak yapımı yazımızda sizlerle evde çocuğunuza sevimli ayıcık yapabileceğiniz çok kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Küçük çocuklar oyuncak ayıları sevdikleri için örgü örmeyi bilen anneler örgü ayıcık yapmaktalar. Dikiş dikmeyi bilenlerde çeşitli kumaşlarla sevimli ayıcıklar yaparlar. Bizim bugün anlatacağımız yöntemde örgü ya da dikiş kullanılmadığı için herkes rahatlıkla yapabilir. Havlu ile oyuncak ayı yapmak isterseniz bunun için ihtiyacınız olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Havludan Dikişsiz Oyuncak Yapımı

Evde dikişsiz oyuncak yapmak için katlama tekniğini kullanabilirsiniz. İnce ve yumuşak bir havluyu katlayarak buna tavşan, ayıcık ya da bebek görünümü verebilirsiniz. Biz bugün sizlerle havlu katlama ile ayıcık yapımını paylaşıyoruz. Çocuğunuz çok küçük değil ise bu kolay kendin yap çalışmasını evde onunla birlikte yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz malzemeleri temin etmek için aşağıdaki lidteye göz atabilirsiniz.

Havludan Dikişsiz Oyuncak Yapımı-1
Havludan Dikişsiz Oyuncak Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte havlu
 • 3 tane lastik
 • İnce bir kurdele
 • 1 çift oynar göz
 • Silikon tabancası

Ağız, burun ve kalp süslemesi için keçe ya da eva kullanabilirsiniz. Daha kolay katlama yapabilmek için temizlikte kullanılan havlu bezleri tercih edebilirsiniz.

Havludan Oyuncak Ayı Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise havlu ayıcık yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak havluyu düz bir zemine güzelce serin.
 • Daha sonra bir kenarından ortasına kadar rulo şeklinde sarın. Güzel bir oyuncak ayı yapabilmek için bu rulonun gevşememesi gerekiyor. Bunun için rulonun üzerine ağır bir cisim koyun.
 • Diğer parçayı da  kenarından ortasına kadar rulo olarak sarın.
 • Tam ortada birleşen bu iki ruloyu elinizle tutarak sıkıştırdıktan sonra tek tarafından bir kere burun.
 • Burduğunuz kısmı diğer düz olan kısmın üzerine doğru katlayın. ( Katlamayı tam ortadan yapmamanız gerekiyor. ) Altta kalan iki rulo oyuncak ayının bacakları olacağı için katlama yaparken bunu göz önünde bulundurmalısınız.
 • Sonraki aşamada ayıcığın başı için kıvırdığınız yerdeki ruloları hafifçe iki yana ayırarak ortada yüz gibi düz bir alan oluşturun.
 • Ayıcığın başını yapmak için bir lastik geçirerek sabitleyin.
 • Elinizle kollarına ve yüzüne şekil verdikten sonra kulakları da şekillendirerek buralarada ince lastikler takın.

Tüm bu aşamalardan sonra havludan oyuncak ayı yapımı tamamlanmış oluyor. Oyuncağı biraz daha sevimli hale getirmek için boynuna bir kurdele bağlayabilirsiniz. Oynar gözleri yapıştırıp küçük bir kumaş ile ağız ve burun yapabilirsiniz. Size bahsettiğimiz bu uygulama sayesinde evde hiç dikiş ve yapıştırma yapmakla uğraşmadan kolay bir şekilde oyuncak ayı yapmanız mümkün. Katlama yöntemini kullanarak ayı dışında başka oyuncaklar da yapabilirsiniz. Bu kolay uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda havludan dikişsiz oyuncak yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Oyuncak tavşan yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız havludan oyuncak tavşan yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial