Halka ile Kolay Ponpon Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Halka ile kolay ponpon yapımı konusunda çok pratik bir uygulamayı bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Yün, kumaş ya da farklı ip türlerinden yapılan rengarenk ponponlar çocuklara oyuncak yapımında ve dekor ürünü olarak kullanılmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız projede plastik bir halka kullanarak nasıl kolay bir şekilde ponpon yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Daha önceden sizlerle evde ponpon yapımı ile ilgili birçok farklı çalışma paylaşmıştık. Halka bir nesne yerine farklı teknikler uygulayarak ponpon yapmak isterseniz o konulara da göz atabilirsiniz. Evde halka ile kolay ponpon yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yün ip
  • Halk şeklinde bir plastik
  • Makas

Halka şeklindeki plastiği seçerken yapmak istediğiniz ponponun boyutunu göz önüne alarak uygun bir tercih yapabilirsiniz. Elinizde birkaç tane artık yün ip varsa bunları birbirine düğümle bağlayarak rengarenk bir ponpon yapmanız mümkün.

Halka ile Nasıl Ponpon Yapılır?

Kolay ponpon yapımı için tek renk ip kullanabileceğiniz gibi ebruli bir ip kullanarak rengarenk bir ponpon da yapmanız mümkün. Ponponun nasıl yapıldığını aşağıda adım adım anlatıyoruz.

  • İlk olarak halkanın üzerine ipi dolamakla işe başlamanız gerekiyor. İpi ne kadar çok dolarsanız yapacağınız ponpon da o kadar güzel olacaktır.
  • İpi halkaya istediğiniz kadar doladıktan sonra makas yardımı ile ipin ucunu kesin.
  • İpten bir parça kesin ve bunu halkaya doladığınız ipin tam ortasına sıkıca bağlayın.
  • Daha sonra makas ile her iki tarafı da kesin ve ortaya bağladığınız ipi tutarak halkayı çıkarın.
  • İpleri parmaklarınızla açtırarak şekillendirdikten sonra makas ile aradaki çıkıntıları düzeltin. Tüm bu aşamalardan sonra elinizdeki ponponu istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Evde kolay ponpon yapmak isterseniz bu konuda işinizi kolaylaştırmak için aşağıda halka ile ponpon yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Sizlerle paylaştığımız örnek uygulamada plastik bir halka kullanılmış, siz isterseniz bunun yerine metal ya da kartondan bir halka kullanarak da güzel bir ponpon yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz ponponu ister olduğu gibi kullanabilir, ister ip ile uzun bir zincir çekerek bunun ucuna da takabilirsiniz. İsterseniz ponponun üzerine oyuncak göz yapıştırarak bunu çocuğunuz için sevimli bir oyuncağa dönüştürebilirsiniz.

Halka ile Kolay Ponpon Yapımı
Halka ile Kolay Ponpon Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial