Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş Nasıl Parlatılır
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle gümüş nasıl parlatılır? sorusunun cevabını paylaşmak istiyoruz. Gümüş takı ya da eşya yapımında kullanılmaktadır. Tıpkı altında olduğu gibi gümüş de zamanla parlaklığını yitirip kararabilir. Gümüş takı ya da eşyalarınızda oluşan kararmadan şikayetçi iseniz bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Severek kullandığınız gümüşler zaman içinde ilk günkü parlaklığını yitirebilir. Böyle bir durumda ya gümüşçüye giderek profesyonel bir yardım almalı ya da evde kendi imkanlarınızla gümüşleri parlatmalısınız. Evde gümüş parlatmak için uygulayacağınız yöntem takınıza zarar vermemelidir. Bu sorunun çözümü için evinizde bulunan malzemelerden faydalanabilirsiniz. Diş macunu, sirke, kabartma tozu, limon, tuz, bulaşık deterjanı ve beyaz sabun gibi malzemeler kullanılarak evde gümüş takılarınızı kolay bir şekilde parlatabilirsiniz. Diş macunu ile gümüş parlatmak isterseniz bir fırça yardımı ile macunu parlatmak istediğiniz gümüşün üzerine sürün. Macun sürdüğünüz gümüşü su dolu bir kabın içinde 30 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda takıyı sudan çıkarın. Güzelce duruladıktan sonra kurulayın.

Gümüş Takıları Parlatma Yöntemleri

Sirke ve kabartma tozu kullanarak da gümüş takılarınızı parlatabilirsiniz. 2 yemek kaşığı sirkeyi bir kabın içine alın. Üzerine biraz su ve 2 yemek kaşığı kabartma tozu ilave edin. Parlatmak istediğiniz gümüş takıyı bu karışımın içine koyun. Yarım saat beklettikten sonra takıyı güzelce durulayarak kurutun. Tuz ve limon ile gümüş parlatmak isterseniz bir kasenin içine 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı tuz koyun. Üzerine biraz su ekleyerek karışımı hazırlayın. Kararan gümüş takılarınızı bu karışımın içinde yarım saat beklettikten sonra güzelce durulayın ve kuturun.

Gümüş Nasıl Parlatılır-1
Gümüş Nasıl Parlatılır-1

Bir tencerede su kaynatın ve kaynayan suyun içine bulaşık deterjanı dökerek güzelce karıştırın. Deterjanlı kaynar suyun içine gümüş takıları koyun. Su ılıyana kadar bu şekilde bekletin. Daha sonra gümüşleri sudan çıkarın ve kullanmadığınız bir diş fırçası ile hafifçe ovalayarak temizleyin. Uygulama sonrasında takılarınızı güzelce durulayın ve kurutun. 1 litre suyun içine bir fincan rendelenmiş beyaz sabun ve 1 fincan amonyak koyun. Kararan gümüşleri bu karışımın içinde 30 dakika kadar beklettikten sonra güzelce durulayın ve kurulama yaparak uygulamayı tamamlayın.

Bu yazımızda gümüş takılar nasıl parlatılır? sorusunun cevabı olabilecek en kolay ve etkili yöntemleri sizlerle paylaştık. Bu yöntemlerden istediğiniz uygulayarak siz de gümüşlerin ilk günkü gibi güzel ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Kararan altın takılarınız varsa bunları parlatmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemleri öğrenmek için, kararan altın takılar nasıl parlatılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial