Gazoz Kapağından Mumluk Yapımı

Sosyal medyada paylaş

Gazoz kapağından mumluk yapımı en kolay kendin yap çalışmalarımızdan birisi olarak çok hoşunuza gidebilir. Evimizin bazı yerlerine koyduğumuz küçük mumlar sayesinde romantik bir ortam oluşturabiliriz. Her zaman olmasa da özel günlerde bu tür uygulamaları çoğumuz yapıyoruz. Bugün sizlerle paylaşacağımız kendin yap çalışması sayesinde gazoz kapaklarının içinde yapacağınız minik mumlar ile arzu ettiğiniz romantik görünüme kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İçtiğiniz gazoz ve sodaların metal kapaklarını atmayıp, biriktirerek bu keyifli çalışmayı yapabilirsiniz. Hiçbir masraf yapmadan ve zorlanmadan küçük mumluklar yapmak isterseniz aşağıda gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasını bulabilirsiniz. Yapacak olanlara keyifli çalışmalar diliyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Mum
  • Gazoz kapağı
  • Makas
  • Küçük, ısıya dayanıklı bir kap ( mumu eritmek için )

Malzeme listesini verdikten sonra şimdi sıra, gazoz kapağından mumluk nasıl yapılır? sorusunu cevaplamaya geldi.

  • İlk olarak mumun içindeki fitili çıkarın ve bunu makas ile küçük parçalar halinde kesin.
  • Daha sonra mumu bıçak yardımı ile küçük parçalara ayırın ve bunları ısıya dayanıklı bir kabın içine alın.
  • Bir tencerenin içinde su kaynatın ve mum parçalarının bulunduğu kabı bunun içinde bekleterek mumu benmari usulü eritin.
  • Mum eridikten sonra ocağın altını kapatın. Gazoz kapağının içine biraz erimiş mum damlatın ve tam ortaya fitili koyarak sabitleyin.
  • Sıvı haldeki mumu yavaş bir şekilde gazoz kapaklarına boşaltın ve donması için bekletin.

Mum katılaştıktan sonra kullanıma hazır hale gelmiştir. Bu şekilde bir seferde istediğiniz sayıda minik mumluk yapma imkanınız var. Gazoz kapağından minyatür mumluk yapımı için evinizde bulunan küçülmüş mumları da kullanabilirsiniz. Bu çalışma için kokulu mum kullanırsanız yandığında yaydığı hoş koku da hoşunuza gidecektir. Mumun fitili yoksa pamuklu bir ip ile fitil yapabilirsiniz.

Yaptığınız mumlukları evinizin içinde, yaz günleri balkon ve bahçe gibi açık alanlarda hoş bir ortam oluşturmak için kullanabilirsiniz. Kendi el emeğinizle yaptığınız bu sevimli dekoratif ürünlerden sevdikleriniz için de yaparak, onlara güzel bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. Bu çalışma hoşunuza gittiyse aşağıda gazoz kapağından mumluk yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bu resimlerdeki aşamaları takip ederek siz de evinizi güzelleştirecek minyatür mumlukları kolayca yapabilirsiniz.

Gazoz Kapağından Mumluk
Gazoz Kapağından Mumluk

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial