Gazete Kağıdından Nasıl Kitap Ayracı Yapılır?

Gazete Kağıdından Nasıl Kitap Ayracı Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Gazete kağıdından nasıl kitap ayracı yapılır? diye merak ediyorsanız bu sorunuzun cevabını yazımızda sizlerle detaylı olarak paylaşıyoruz. Gazete kağıdı el işi çalışmalarında kullanılabilecek en ideal malzemeler arasındadır. Her evde eski gazete bulunduğu için ayrıca masraf yapmaya gerek kalmadan kendiniz ve sevdikleriniz için çok hoş kitap ayraçları yapabilirsiniz. Bu uygulamanın en güzel yanı yapacağınız ayracın tasarımının tamamen size ait olması. Evde sıkılmadan vakit geçirirken çeşit çeşit kitap ayraçlarına sahip olmak isterseniz bu pratik uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz. Gazete kağıdından kitap ayracı yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Gazete kağıdı
 • Kitap ayracı şablonu
 • Kurşun kalem
 • Makas
 • Ayraca takmak için püskül ya da ince bir kurdele
 • Siyah keçeli kalem

Gazete Kağıdı ile Nasıl Kitap Ayracı Yapılır?

Kitap ayracı yapımında kullanacağınız şablonu kendiniz yapacaksanız bir kartona ayracın taslağını çizip bunu makas ile keserek şablonu kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki şablon modellerinin çıktısını alarak bunları da kullanmanız mümkün. Karton şablon hazır ise gazeteden kitap ayracı yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Gazete kağıdını masanın üzerine koyun ve bunun üzerine karton şablonu güzelce yerleştirin.
 • Daha sonra kurşun kalem ile şablonu gazete kağıdına çizin.
 • Makas ile dikkatli bir şekilde keserek çıkardıktan sonra üst tarafına küçük bir delik açın.
 • Açtığınız deliğe ince bir kurdele ya da püsküllü bir ip bağladıktan sonra sıra geldi kitap ayracının süslemesini yapmaya.
 • Siyah keçeli kalem ile gazeteden ayracın üzerine istediğiniz boyutta figürler çizin. İsterseniz bunun yerine isim yazarak kişiye özel tasarım da yapmanız mümkün. Ayracı orjinal hali ile kullanmak isterseniz keçeli kalem ile desen yapmanıza gerek yoktur.

Aynı uygulamayı gazete kağıdı yerine el işi kağıdı ya da fon kartonu ile de yapmanız mümkün. Eğer tek kat olarak kağıt ince geliyorsa o zaman iki tane aynı ayraçtan yapıp bunları yapıştırarak daha kalın olmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıda sizleri konu hakkında daha iyi bilgilendirebilmek için iki tane gazeteden kitap ayracı yapımı ile ilgili örnek paylaşıyoruz. Siz de bu örnek projelerden ilham alarak evde çok kolay bir şekilde kendi kitap ayracınızı yapabilirsiniz.

Kitap Ayracı için Şablonlar
Kitap Ayracı için Şablonlar
Gazete Kağıdından Nasıl Kitap Ayracı Yapılır
Gazete Kağıdından Nasıl Kitap Ayracı Yapılır
Gazete Kağıdından Kitap Ayracı
Gazete Kağıdından Kitap Ayracı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial