Gazete Kağıdından Kolay Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Gazete kağıdından kolay kitap ayracı yapımı çok kolay ve evde keyif alarak uygulayabileceğiniz bir kendin yap çalışmasıdır. Evinizde atılmayı bekleyen gazeteler varsa bunları kitap ayracı yaparak değerlendirebilirsiniz. Bu kolay uygulamayı çocuklarda zorlanmadan yapabilirler. Gazete kağıdından kitap ayracı yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın videolu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gazete Kağıdından Kolay Kitap Ayracı Yapımı

Evde kolay kitap ayracı yapmak isterseniz kağıt kullanabilirsiniz. Düz ya da desenli kağıdı katlayıp buna cetvel şekli vererek çok güzel kitap ayraçları tasarlayabilirsiniz. Evde gazete kağıdı varsa bunu aynı yöntemi uygulayarak güzel bir kitap ayracına dönüştürebilirsiniz. Şık bir tasarım oluşturmak için renkli kalemler kullanarak ayracın üzerine desen yapabilirsiniz. Bu ayraçların uç kısımlarını makas ile keserek farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz. Farklı bir kitap ayracı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız poşet dosya ile cetvel kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gazete Kağıdından Kitap Ayracı
Gazete Kağıdından Kitap Ayracı

Gerekli Malzemeler

  • Gazete
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Renkli kalemler
  • Bir parça ip

Gazete Kağıdından Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında gazete, kitap ve dergi yaprağı gibi her türlü kağıt kullanılabilir. Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak güzel bir ayraç yapabilirsiniz.

  • Gazete kağıdını kitap yaprağı boyutunda kesin.
  • Daha sonra bu kağıdı ortadan ikiye katlayın ve parmaklarınızla bastırarak iz çıkardıktan sonra açın.
  • Kağıdın ucunu kat yerine kadar kıvırın. Bu şekilde 4’e katlayarak cetvel şekli verin.
  • Bu aşamadan sonra isterseniz üzerine renkli kalemlerle küçük desenler yapıp, üst tarafına sivri bir nesne ile delik açıp buradan ip geçirerek kitap ayracı yapımını tamamlayabilirsiniz.
  • İsterseniz cetvel şekli verdiğiniz kağıdın uç tarafını makas ile V şekli oluşturacak şekilde kesip burayı ve üst tarafını siyah kalem ile boyayın. Bu şekilde kalem kitap ayracı yapabilirsiniz.

Siz de evde bahsettiğimiz yöntemi uygulayarak zevkinize uygun kitap ayraçları tasarlayabilirsiniz. Aynı uygulamayı renkli A4 kağıdı kullanarak da yapabilirsiniz. Evde bu kolay çalışmayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız gazete kağıdından kitap ayracı yapımı videolu anlatım bu konuda işinize yarayabilir.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial