Fimo Hamuru ve Açma Halkasından Takı Yapımı

Fimo Hamuru ve Açma Halkasından Takı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Fimo hamuru ve açma halkasından takı yapımı sayesinde siz de kendiniz ve sevdikleriniz için harika kolye ve küpeler yapabilirsiniz. Hobi ya da ek gelir elde etmek için evde takı tasarımı yapan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. El yapımı takılar sade ve şık tasarımları ile dikkat çekmektedir. Evde takı yaparken elinizdeki bazı atık malzemeleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Açma halkası da bu malzemelerden birisidir. Metal olan bu halkalardan çok güzel küpe, kolye ve bileklikler yapılmaktadır. Bu tür çalışmalardan örnekleri daha önceden sizlerle paylaştık. Bugün de sizlere fimo hamuru ve açma halkası kullanarak nasıl takı yapabileceğinizden bahsetmek istiyoruz. Evde güzel bir hobi ile uğraşmak isterseniz konu hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Fimo Hamuru ve Açma Halkası ile Nasıl Takı Yapılır?

Fimo hamuru ve açma halkası kullanılarak yapılan takılar hayal gücünün sınır tanımadığının en güzel göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Evde bu tür bir takı tasarım çalışması yapmak isterseniz istediğiniz renkte fimo hamuru, açma halkası ve gerekli takı malzemelerini temin etmekle işe başlamalısınız. Polimer kil olarak da adlandırılan fimo hamurunu kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz. Günümüzde bu hamurun her rengi bulunmaktadır. Takı yaparken nasıl bir tasarım oluşturacağınıza karar verdikten sonra uygun renkte fimo hamuru kullanarak harika bir iş çıkarabilirsiniz.

Açma halkasının üzeri fimo hamuru ile kaplanacağı için bu malzemeden küçük figürler yapmak gerekiyor. Polimer kil elinizle rahatlıkla şekil verebileceğiniz bir malzeme olduğu için bu konuda zorlanmayacağınızı düşünüyoruz. Açma halkasının büyüklüğüne uygun bir figür yaptıktan sonra bir süre hamurun kuruması için beklemelisiniz. Kurutma işleminin ardından açma halkasının üst tarafına takacağınız takı halkaları sayesinde çok güzel bir kolye ya da bir çift küpe yapabilirsiniz.

Fimo Hamuru ve Açma Halkasından Takı Yapımı

Fimo hamuru ve açma halkası ile takı yapımı için en çok kullanılan figürlerden birisi kız figürüdür. Bunu yapmak için beyaz ve pembe fimo hamuruna ihtiyaç vardır. Ayrıca yaptığınız figürü renklendirmek için boya ve ince uçlu bir fırça da gerekmektedir. Fimo hamurunu boyamak için akrilik boya, guaj, boya ya da yağlı boya kullanılabilir. Boyamayı yaptıktan sonra daha parlak görünmesi için üzerine vernik de sürebilirsiniz. Fimo hamuru ve açma halkası ile kız figürü yapmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

  • Beyaz ve pembe fimo hamurundan küçük parçalar koparın ve bunları elinizde yuvarlayarak şekil verin. Pembe olan yuvarlak parça bebeğin başı, beyaz olan da gövdesi olacak. Bu yuvarlakları yaparken açma halkasının deliklerine uyacak büyüklükte olmalarına dikkat etmelisiniz. Her iki parçayı da açma halkasına güzelce yerleştirdikten sonra boyaları kullanarak kız bebeğin yüzünü ve kıyafetini yapabilirsiniz. Bu şekilde tek bir kız bebek yaparsanız bunun üst tarafına bir kanca geçirip, zincire takarak güzel bir kolyeye sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde 2 tane bebek yaparak harika bir çift küpe tasarlayabilirsiniz. İsterseniz 3 tane açma halkası kullanarak küpe ve kolyeden oluşan güzel bir takı takımı da tasarlayabilirsiniz. Fimo hamurundan takı yapmak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemi anlatmaya çalıştık. Aşağıdaki görseli inceleyerek bu uygulamayı nasıl yapacağınız konusunda daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.
Fimo Hamuru ve Açma Halkasından Takı Yapımı-1
Fimo Hamuru ve Açma Halkasından Takı Yapımı-1
Fimo Hamuru ve Açma Halkasından Takı Yapımı
Fimo Hamuru ve Açma Halkasından Takı Yapımı

Evde fimo hamuru ve açma halkasından takı yapmak isterseniz yukarıda bahsettiğimiz pratik yöntemi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. İsterseniz kız bebek yerine fimo hamurundan çiçek, kalp ya da daha başka figürler de yapabilirsiniz. İki farklı renkte fimo hamurundan boncuk şeklinde yuvarlak parçalar yapıp bunları halkadaki boşluklara yerleştirerek de çok güzel tasarımlara imza atabilirsiniz. Hayal gücü ve el becerinizi kullanarak fimo hamuru ve açma halkası ile harika takılar yapmanız mümkün. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, fimo hamuru ile takı nasıl yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın