Sosyal medyada paylaş

Fimo hamuru nedir ve fimo hamurundan neler yapılır? diye merak ediyorsanız bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Polimer kil ya da fimo hamuru olarak adlandırılan bu hamur görünüm olarak oyun hamurunu anımsatmaktadır. Kolay şekillendirilebilen ve ev fırınında pişirilerek sertleştirilebilen bu malzeme ile çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Sitemizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Toprak kile oranla daha dayanıklı bir malzeme olan polimer kil yontma, oyma, boyama, baskı ve zımparalamaya uygun bir yapıya sahiptir. Bu hamur su içermediğinden kuruma ve çatlama gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Evde takı tasarımı ve çeşitli hobi çalışmaları yapanlar polimer kil kullanarak bir çok güzel tasarıma imza atabilirler.

Fimo Hamurundan Neler Yapılır?

Kolay şekil alabilen bir yapıya sahip olduğu için fimo hamuru ile çalışma yapmak oldukça kolaydır. Fimo hamurundan neler yapılır derseniz, bu konuda birçok seçenek olduğunu söylemeliyiz. Günümüzde her renk fimo hamuru bulmak mümkün olduğu için bu malzemeden çok güzel küpe, kolye, bilezik ve yüzük gibi takılar yapılabilir. Aşağıda fimo hamuru ile yapılmış takılardan bazı örnekler görebilirsiniz.

Fimo Hamurundan Küpe
Fimo Hamurundan Küpe
Fimo Hamurundan Kolye
Fimo Hamurundan Kolye
Fimo Hamurundan Takılar

Fimo hamuru ile rahatlıkla kaplama da yapabilirsiniz. Isıya dayanıklı cam, ahşap ve metal yüzeyler fimo hamuru ile kaplanabilir. Evde kullanmadığınız cam kavanozlar varsa bunları aşağıda gördüğünüz gibi fimo hamuru ile kaplayarak çok güzel bir mumluk yapabilirsiniz.

Fimo Hamuru ile Dekoratif Mumluk Yapımı
Fimo Hamuru ile Dekoratif Mumluk Yapımı

Tığların sapını da fimo hamuru ile kaplayarak bunlara daha güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz. Böyle şık görünümlü bir tığ ile örgü örmek sizin için daha zevkli olabilir.

Fimo Hamurundan Tığ Sapı Yapımı
Fimo Hamurundan Tığ Sapı Yapımı

Açma halkası ve fimo hamuru kullanarak çok güzel küpe ve kolyeler yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü ve el becerilerinizi kullanarak yapacağınız takıları günlük yaşantınızda, özel gün ve gecelerde rahatlıkla kullanmanız mümkün.

Fimo Hamuru ve Açma Halkasından Takı Yapımı
Fimo Hamuru ve Açma Halkasından Takı Yapımı

Fimo Hamuruna Nasıl Şekil Verilir?

Fimo hamuruna elinizle istediğiniz şekli rahatlıkla verebilirsiniz. Bu sayede çok güzel biblolar, takılar ve çeşitli dekor ürünleri yapabilirsiniz. Fimo hamurunu elinizle bastırarak ya da küçük bir merdane yardımı ile açarak istediğiniz kadar inceltebilirsiniz. Daha sonra bunun üzerine küçük kurabiye kalıplarını bastırarak çiçek, kalp ya da yıldız gibi figürler yapabilirsiniz. Açarak incelttiğiniz fimo hamurundan yaprak şeklinde parçalar hazırlayıp bunları iç içe geçirerek harika dekoratif çiçekler de yapmanız mümkün.

Fimo Hamuru Nasıl Boyanır?

Günümüzde fimo hamurunun her rengini bulmak mümkündür fakat bazı çalışmaları uygularken boyama yapmanız gerekebilir. Böyle bir durumda akrilik boya, guaj boya ya da yağlı boya kullanarak boyama yapabilirsiniz. Küçük alanları boyamak için oje de kullanabilirsiniz.

Fimo Hamuru Nasıl Pişirilir?

Fimo hamuru ile yaptığınız takı ve diğer ürünlerin daha dayanıklı olması için bu hamuru yeterli sertliğe ulaştırmanız gerekiyor. Bunun için tek yapmanız gereken fimo hamuru ile yaptığınız ürünü evdeki fırında 130 derece ısıda yarım saat bekletmek. Fimo hamurunu doğru bir şekilde fırınladığınız zaman yaptığınız üründe herhangi bir renk ve şekil bozukluğu meydana gelmez.

İsterseniz bu hamurun benzerini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için evde fimo hamuru yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Fimo hamuru hakkında paylaştığımız bu bilgilerden faydalanarak siz de evde çok güzel biblo, dekor ürünü ve takılar yapabilirsiniz. Kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerde her renk polimer kili rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu hamur ile yapacağınız ürünleri kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial