Fimo Hamuru ile Dekoratif Mumluk Yapımı

Sosyal medyada paylaş

Fimo hamuru ile dekoratif mumluk yapımı evde keyif alarak yapabileceğiniz bir hobi çalışmasıdır. Hepimizin evinde boş cam kavanoz mutlaka vardır. Bunlar başta mumluk olmak üzere birçok dekoratif ürün yapılarak değerlendirilebilir. Bugün sizlere bu kavanozları fimo hamuru ile süsleyerek, nasıl güzel bir mumluğa dönüştürebileceğinizi anlatıyoruz. Fimo hamuru kolay şekillendirilebilen bir ürün olduğu için takı yapımından, dekoratif ürün yapımına kadar birçok farklı çalışmada kullanılabilir. Siz de evinizdeki kullanmadığınız kavanozları fimo hamuru ile süsleyerek mumluk yapmak isterseniz aşağıda malzeme listesi ve yapım aşamasını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz boyutta bir cam kavanoz
  • Küçük kalıplar
  • Beyaz, kahverengi, kırmızı, yeşil ve pembe renkli fimo hamuru
  • Küçük bir merdane

Kırtasiye ya da hobi malzemeleri satan yerlerden renkli fimo hamurlarını aldıktan sonra hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu çalışmayı deneyecek olanlar için fimo hamuru ile dekoratif mumluk nasıl yapılır? sorusunun cevabına geçiyoruz.

  • İlk olarak kavanozun üzerini beyaz fimo hamuru ile kaplamanız gerekiyor. Bunun için düz bir yerde hamuru merdane yardımı ile ince bir şekilde açın. Daha sonra kavanozun her yerini bu hamur ile kaplayın.
  • Küçük bir kalıp yardımı ile kavanozun iki tarafından beyaz hamur çıkararak buraları açın. Bu şekilde evin pencerelerini açtıktan sonra etrafına kahverengi fimo hamuru ile çerçeve yapın.
  • Kavanozun ön tarafına kahverengi fimo hamurundan kapı yapın. Bunun üzerine kalp şeklinde küçük bir kalıp ile delik açın. Kapı ve pencerelere açtığınız bu delikler sayesinde içinde mum yandığı zaman dışarıya daha iyi ışık verecek ve çok güzel bir görünüm ortaya çıkacaktır.
  • Bu şekilde evin dış yüzeyini, kapı ve pencereleri yaptıktan sonra kırmızı fimo hamurunu ince bir şekilde açın ve bununla kavanoz kapağını kaplayın. Üzerine beyaz fimo hamuru ile küçük puantiyeler yapın. Böylece evin çatısı da tamamlanmış oluyor.
  • Son olarak pembe fimo hamurundan küçük çiçekler yapın. Yeşil hamur ile de yaprak ve sap yaparak bunlarla evin dış yüzeyini istediğiniz şekilde süsleyin.
  • Hamurun sertleşerek şeklini koruması için evinizdeki fırında 110 derece ısıda 20 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra bir süre soğuması için bekletin.

Tüm bu aşamalardan sonra fimo hamurundan mumluk yapımı tamamlanmış oluyor. Yaktığınız küçük bir mumu içine koyduktan sonra sevimli mumluğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz. Dekoratif mumluk yapımı için dilerseniz farklı renkte fimo hamurlarını kullanabilirsiniz. Elinizde küçük kalıplardan yoksa pencere olarak delik açmak için ince uçlu bir bıçak kullanabilirsiniz.

Bu çalışmanın tüm aşamalarını görebilmeniz için aşağıda, fimo hamuru ile dekoratif mumluk yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Görselleri inceleyerek siz de evinizi ışıklandıracak ve dekorunu güzelleştirecek harika bir mumluk yapabilirsiniz. Dilerseniz kavanozun ağız kısmına tel ile sap yapıp bunu duvara asarak da kullanabilirsiniz.

fimo-hamuru-ile-dekoratif-mumluk-yapimi

Bir cevap yazın