Fantazi İpten Bayan Atkısı Yapımı

Sosyal medyada paylaş

Fantazi ipten bayan atkısı yapımı çok kolay ve oldukça da keyifli bir örgü uygulamasıdır. Fantazi ip; pul, sim ve boncuk gibi malzemelerle bezenmiş ip çeşitleridir. Bu iplerin yapılacak uygulamaya ve kişisel tercihe göre çok farklı çeşitleri vardır. İpin tamamında ya da belirli aralıklarla bulunan bu süslemeler sayesinde düz bir örgü bile oldukça şık görünmektedir. Bugün sizlere fantazi ipten kolay atkı yapımını anlatıyoruz. Siz de şık ve kullanışlı bir atkıya sahip olmak isterseniz konunun detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fantazi İpten Nasıl Atkı Yapılır?

Fantazi ip değişik malzemeler içerdiği için bunlarla atkı ve şal gibi aksesuarları yapmak oldukça kolaydır. Şık bir atkı yapmak için zor örneklerle uğraşmak yerine fantazi ip ile bunu kolayca yapabilirsiniz. Herkesin zevki birbirinden farklıdır. Bazı bayanlar çok süslü ve gösterişli atkıları kullanmayı severken kimi bayan da daha sade tasarımlardan hoşlanabilir. Fantazi iplerin birçok çeşidi olduğu için herkes zevkine uygun bir tercih yapabilir. Seçilen ipin kalınlığına uygun bir şiş ile istenen kalınlıkta ve uzunlukta bir atkı örülür. Sonrasında buna püskül yapılır ya da orjinal hali ile kullanılabilir. Fantazi ipin kendisi yeterince gösterişli olduğu için ağır örnekler yapmaya gerek yoktur. Zaten çoğu süslü ipte örnek pek fazla belli olmadığı için en iyisi klasik atkı örneği olan tekli lastik yapmaktır. Baştan sona kadar 1 düz, 1 ters şeklinde giden tekli lastiği yapmak kolay olduğu için şiş ile örgü örebilen herkes rahatlıkla yapabilir. Atkıyı lastik olarak ördüğünüzde yapılan atkı şık olmasının yanı sıra esnek ve kullanışlı olacaktır. Size fikir vermesi için daha önceden örmüş olduğum bir atkının yapımını anlatmak istiyorum.

Simli Fantazi İple Bayan Atkısı Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane simli fantazi ip
  • 4 numara şiş

Ben çok uzun ve kalın atkılardan hoşlanmadığım için 1 tane ip yeterli geldi. Geniş ve uzun bir atkı yapacaksanız 2 tane ip kullanmanız gerekir.

Simli Fantazi İple Atkı Nasıl Yapılır?

Kullandığım ip pembe, mor ve beyaz karışımı güzel bir renge sahip olmasının yanı sıra kendinden desen çıkaran iplerden olduğu için işim epey kolaylaştı. Kullanışlı bir atkı yapmak için tekli lastik örmeyi tercih ettim. Nasıl yapıldığını merak edenler için yapımını anlatmaya geçiyorum.

  • Şişe 40 ilmek atarak örgüye başlayın.
  • İlk sırada 1 ters, 1 düz olarak şişteki tüm ilmekleri örün.
  • 2. sırada ilk ilmeği şişe örmeden alın ve sonrasında düz ilmeğin üzerine düz, tersin üzerine de ters olarak örün.
  • Bu şekilde atkıyı istediğiniz uzunlukta ördükten sonra örgüyü keserek bitirin.

Benim kullandığım fantazi ip normal kalınlıktaydı. İpin farklı yapısından dolayı yapılacak saçağın güzel durmayacağını düşündüğüm için saçak yapmadım. İsteyenler fantazi ip ile ördükleri atkıya uzun ya da kısa saçaklar yapabilirler. Daha şık görünmesi için saçakları zincir çekerek de yapabilirsiniz.

Şekilde görüldüğü gibi bakınca düz görünen atkı aslında lastik tekniği ile örüldü. Esnek ve yumuşak olduğu için boynu sıcak tutuyor ve rahatlıkla kat kat sarılabiliyor. Kolay atkı yapımı ile evde geçireceğiniz vakti değerlendirmek isterseniz istediğiniz renkte fantazi ip kullanarak siz de hiç zorlanmadan çok güzel bir atkıya sahip olabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial