Evde Tutkal Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Kağıt, karton ve mukavva gibi malzemeleri yapıştırmak için genelde tutkal kullanılmaktadır. Okul öncesi etkinliklerde de tutkal sıkça tercih edilmektedir. Günümüzde birçok malzeme evde de yapılmaktadır. Tutkal da bu malzemelerden birisi olup evdeki doğal ürünler kullanılarak kolayca yapılmaktadır. Biz de bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda evde tutkal yapımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Evde Tutkal Yapımı

Ev yapımı tutkal kokusuz olduğu ve elden kolay çıktığı için özellikle çocukların kullanımı için idealdir. Evde yapılan tutkal ile kağıt, karton, mukavva, ip, ince plastik yapıştırabilirsiniz. Yapıştırma özelliği yüksek olan bu tutkalın yapımı için evde bulunan doğal malzemeler kullanılmaktadır. Bu özelliği nedeni ile ekstra masraf yapmadan kendi tutkalınızı yapabilirsiniz. Evde yapacağınız hobi çalışmalarında da kendi yaptığınız tutkalı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı ilk kez yapacak olanlar için aşağıda ev yapımı tutkal tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Ev Yapımı Tutkal
Ev Yapımı Tutkal

Gerekli Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı un
  • 3 tatlı kaşığı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 su bardağı su

Evde Tutkal Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise ev yapımı tutkal hazırlamak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Tüm malzemeleri küçük bir tencerenin içine alın.
  • Topaklanma olmayana kadar bir kaşık ile güzelce karıştırın.
  • Sonrasında tencereyi ocağın üzerine alın ve tıpkı muhallebi yapar gibi sürekli karıştırarak tutkalı pişirin.
  • Tenceredeki tutkal kaynamaya başlayınca altını kısın.
  • Karıştırmaya devam ederek 1 dakika daha kaynatın.
  • Daha sonra tencereyi ocağın üzerinden alın.

Anlattığımız şekilde hazırladığınız tutkalı karıştırarak soğutun. Soğuduktan sonra bir kavanoz ya da kapaklı kap içine alın. Kapağını kapatıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Evde tutkal yapımı bu şekilde olup, buzdolabında bozulmadan yaklaşık 2 hafta muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde tutkal nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaştık. Tutkal soğuduktan sonra koyulaşacağı için pişirme aşamasında fazla koyulaşmamasına dikkat etmelisiniz.  Kullanacağınız zaman istediğiniz kadar ev yapımı tutkalı bir kase içine alın. Kaşık ile karıştırarak kıvamını açın. Sonrasında parmağınızla ya da bir fırça ile yapıştırmak istediğiniz alana sürün. Bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda evde tutkal yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Yapacağınız hobi çalışmalarında kullanmak için desenli banda ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız evde desenli bant nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial