Evde Kinetik Kum Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada paylaş

Evde kinetik kum nasıl yapılır? sorusunun cevabını ve bu kumun ne işe yaradığını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Akıllı kum, ay kumu ya da kinetik kum olarak adlandırılan bu kum küçük çocukların evde keyifli vakit geçirmesini sağlayan harika bir üründür. Oyun hamurundan sonra çocukların en sevdiği aktivite olduğunu söyleyebiliriz. Deniz kumu ve polimerden oluşan bu karışım hiçbir kimyasal madde içermez. Kolay şekil almasının yanı sıra ele ve diğer yüzeylere de yapışmaz. Islak ve kurumayan yapısı nedeni ile uzun süre kullanılabilen bu kum çocukların gelişimi açısından son derece faydalıdır.

Kinetik kum çocuklar kadar büyüklerin de hoşuna giden bir ürün olduğu için evde birlikte çok güzel aktiviteler yapabilirsiniz. Kırtasiye, hobi ürünleri satan yerler ve birçok internet sitesinden bu kumu satın alabilirsiniz. Dışarıdan almak yerine bu kumu evde kendiniz de rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Ev yapımı kinetik kum daha ucuza gelmesinin yanı sıra içeriğini bildiğiniz için gönül rahatlığı ile çocuklarınıza verebilirsiniz. Çocuğunuz oyun hamuru ile oynamaktan sıkıldıysa ona bir sürpriz yaparak evde renkli ya da renksiz kinetik kum hazırlayabilirsiniz.

Yere sereceğiniz bir yaygının üzerine boşaltacağınız kinetik kum ile çocuğunuz eğlenceli vakit geçirirken siz de kendinizi deniz kenarındaymış gibi hissedebilirsiniz. Ev yapımı kinetik kum ile kumdan kaleler yapabilir ya da oyun hamuru kalıpları yardımı ile bunlara farklı şekiller verebilirsiniz. Çocuğunuzun yazın deniz kenarında oynadığı oyuncaklarını ve ay kumunu önüne koyarak onun keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu güzel aktivite sayesinde çocuğunuz kum oynama zevkini yaşayabilir. Siz de çocuğunuz için evde kinetik kum hazırlamak isterseniz aşağıda gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını bulabilirsiniz.

 

kinetik-kum-11

 

kinetik-kum-10

kinetik-kum-9

kinetik-kum-8kinetik-kum-7kinetik-kum-6

kinetik-kum-5

kinetik-kum-4

kinetik-kum-3

kinetik-kum-2

kinetik-kumGerekli Malzemeler

  • 4 su bardağı mısır unu
  • 1 çay bardağı ay çiçek yağı ( aynı miktarda bebe yağı da kullanabilirsiniz. )

Renkli bir kinetik kum elde etmek isterseniz 1 çay kaşığı gıda boyası ile renklendirme işlemini yapabilirsiniz.

Kinetik Kum Yapımı

Geniş bir kabın içine belirtilen miktarda mısır unu koyun. Renkli kum yapacaksanız 1 çay kaşığı dilediğiniz renk gıda boyası ilave edin. Son olarak ay çiçek yağını katın ve malzemeleri şekil alacak bir kıvama gelene kadar iyice karıştırın. Tüm bu aşamalardan sonra ev yapımı kinetik kum kullanıma hazırdır, oynaması için çocuğunuza verebilirsiniz. Çocuğunuz kinetik kum ile oynadıktan sonra bunu kapaklı bir kavanozun içinde muhafaza edebilirsiniz.

Sizlerle evde kinetik kum yapımı ile ilgili bilgileri paylaştık. Verdiğimiz tarifi uygulayarak siz de çocuğunuz için kinetik kum yaparak onu mutlu edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial