Eva Baskısı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle çocukların keyif alacağı bir okul öncesi etkinlik paylaşıyoruz. Küçük çocuklar baskı çalışması yapmaktan hoşlanırlar. Bu tür çalışmalar için genelde patates, ip, sünger ve tuvalet kağıdı rulosu gibi malzemeler kullanılmaktadır. Farklı bir malzeme ile baskı çalışması yapmak isterseniz eva da kullanabilirsiniz. Eva süngerimsi yapısı nedeni ile baskı yapımına uygun bir malzemedir. Önerimizi değerlendirmek isterseniz eva baskısı yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Eva Baskısı Nasıl Yapılır?

Baskı çalışması ile kağıt üzerine çizim ve boyama yapmadan istediğiniz deseni çıkarabilirsiniz. Bunun için sulu boyayı emen yapıda bir malzeme kullanmak gerekmektedir. Kullanacağınız bu malzemeye kağıda çıkarmak istediğiniz desenin şeklini vermelisiniz. Patates ile baskı çalışması yapacağınız zaman bunu bıçak ile ikiye kesmeli ve üzerine istediğiniz şekli kazımalısınız. Sonrasında desenin üzerini boyayıp bunu kağıda bastırarak kalp, çiçek, yıldız ya da başka baskı desenleri oluşturabilirsiniz. Patatesi kesip oymakla uğraşmak yerine daha kolay bir teknik uygulamak isterseniz tuvalet kağıdı rulosundan baskı nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz. Elinizde eva varsa bunu da baskı tekniği uygulamak için kullanabilirsiniz. Evde eva baskısı yapmak için gerekli olan malzemeler aşağıda verilmiştir.

Gerekli Malzemeler

 • Küçük bir eva parçası
 • Pet şişe kapağı
 • Kalem
 • Makas
 • Silikon tabancası
 • Renkli kalemler

Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada baskı çalışması için renkli kalemler kullanılmıştır. Siz isterseniz sulu boya da kullanabilirsiniz.

Eva Baskısı Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise eva baskısı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak evanın üzerine baskı çıkarmak istediğiniz deseni çizin. Desen olarak kalp, yıldız, çiçek ya da şekilleri tercih edebilirsiniz. Bu desen pet şişe kapağına yapıştırılacağı için büyüklüğünü ona göre ayarlamalısınız.
 • Çizdiğiniz desenleri makas ile keserek çıkarın.
 • Hazırladığınız bu desenleri silikon tabancası yardımı ile pet şişe kapağının üst tarafına yapıştırın.
Eva Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Eva Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
 • Bu hazırlık aşamasının ardından eva baskısı yapmaya geçebilirsiniz.
 • Renkli kalemlerle evanın üzerindeki deseni boyayın ve bunu beyaz kağıdın üzerine bastırın.
 • Kapağı kaldırdığınızda desenin kağıda çıktığını görebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle okul öncesi baskı çalışması yapabileceğiniz kolay bir yöntem paylaştık. Siz de evde çocuğunuzla birlikte bu keyifli çalışmayı yapmak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Kolay gelsin. Çocuklar için başka bir kolay baskı çalışması incelemek isterseniz, ip baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial