Sosyal medyada paylaş

Eski kıyafetlerden yastık yapımı marifetli bayanların çok hoşuna gidecek bir geri dönüşüm uygulamasıdır. Kendimizin ya da aile üyelerinin eskiyen ve kullanılmayan kıyafetleri farklı şekillerde değerlendirilebilir. Kumaş ya da yün kıyafetler kullanılabilecek olan kısımları kesilerek alındıktan sonra bunlar farklı geometrik şekillerde kesilerek birbirine dikilebilir. Özellikle yün kazaklardan bu şekilde çok güzel battaniye, paspas, yatak ve koltuk örtüsü yapılmaktadır. Daha önceden sizlerle eski kazaktan yapılan bu tür çalışmaları paylaşmıştık. Bugünkü paylaşımımız eski kazak ve gömleklerden yastık yapımı. Günümüzde dekoratif yastık kullanımı çok yaygın olduğundan kendi yastığınızı yapmak isteyebilirsiniz. Örgü, dantel ve dikiş bilenler bu becerileri sayesinde harika dekoratif yastıklar yapabilirler. Herkesin böyle bir becerisi olmayabilir diye düşünerek biz bugün yastık yapımı için uygulayabileceğiniz bazı önerileri sizlerle paylaşıyoruz. Kıyıda köşede bulunan eski kazak, hırka ve gömlekleri değerlendirmek isterseniz aşağıda konunun detaylarını bulabilirsiniz.

Eski kıyafetlerden nasıl yastık yapılır? diye merak edenler için aşağıda bazı örnek çalışmaları paylaşıyoruz. Bunları inceleyerek siz de elinizdeki malzemelere ve kendi becerinize göre çok güzel dekoratif yastıklar yapabilirsiniz.

Eski Kıyafetlerden Yastık Yapımı Örnek Projeler

Aşağıdaki resimde gördüğümüz yastıkların düğmelerinden de anlaşılacağı gibi bunlar gömlekten yapılmış. Gömleğin yaka ve kol çıkıntılarını kestikten sonra geriye kalan düz kumaş kısmı yastık yapımında kullanılabilir. Öndeki düğmeleri ile oldukça şık görünen bu yastığa başka süsleme yapmadan, orjinal hali ile kullanılabilir.

 

Eski Gömlekten Dekoratif Yastık
Eski Gömlekten Dekoratif Yastık

Beyaz gömleklerin şıklığını yastık olarak da aşağıdaki karede görüyoruz. Beyaz gömleğin yaka ve kol çıkıntılarını kestikten sonra geriye kalan kumaştan kare veya dikdörtgen yastıklar yapabilirsiniz. Eğer bu şekilde tasarım gözünüze çok sade görünüyorsa üzerini boncuk, pul veya kurdele gibi farlı aksesuarlarla da süsleyebilirsiniz.

Eski Gömlekten Yastık
Eski Gömlekten Yastık

Kışın sıcak kalmamıza yardımcı olan hırkalar yeri geldiğinde çok şık birer yastığa da dönüşebilir. Eski hırkayı dekoratif yastık olarak kullanmak için tek yapmanız gereken bundan düz bir parça çıkarmak ve bunun kenarlarını dikmek. Bu çalışma için büyük düğmeli hırkaları tercih ederseniz ortaya harika tasarımlar çıkabilir.

Eski Hırkadan Yastık
Eski Hırkadan Yastık

Eski kazağınızı kalp şeklinde keserek bundan çok güzel bir kalpli yastık yapabilirsiniz. Üzerine kazağın kendi parçasını kullanarak zarif bir çiçek de yapabilirsiniz.

Eski Kazaktan Kalpli Yastık Yapımı-

Aşağıda paylaştığımız çalışmada kazaktan yapılan yastıkların kimisinin üzerine düğme dikilerek, kimisine de kendi parçalarından çiçekler yapılarak çok güzel süslemeler yapılmış. Böyle şık yastıklar salondaki oturma grubu için ideal bir dekor ürünü olabilir.

Eski Kazaktan Yastık Yapımı-2
Eski Kazaktan Yastık Yapımı-2

Eski kazaktan yastık yapmak için elinizdeki malzemeleri hayal gücünüzle birleştirmeniz yeterli. Kazaktan yapacağınız yastığın bir kenarını resimdeki gibi düğmelerle kapatabilirsiniz. Böylece içini çıkaracağınız zaman dikişi ile uğraşmadan, düğmeleri açarak işinizi görebilirsiniz. Böyle bir tasarım yaparak yastığı daha şık bir hale getirmeniz mümkün.

Eski Kazaktan Yastık Yapımı-3
Eski Kazaktan Yastık Yapımı-3

Kazaktan yastık yaparken hayal gücünüzü sınırlamayın. Aşağıdaki resimde kazağın boğaz kısmı da yastığa dahil edilerek ortaya harika bir iş çıkarılmış.

Eski Kazaktan Yastık Yapımı-4
Eski Kazaktan Yastık Yapımı-4

Her renk kazağı yastık yapmak için kullanabilirsiniz. Yastıkların boyutunu ise kullanım amacınıza göre büyük veya küçük olarak yapabilirsiniz. Son dönemlerde örgü dekoratif yastık kullanımı yaygınlaştığı için kazaktan yastık yapma fikri çoğu bayanın hoşuna gidebilir.

Eski Kazaktan Yastık Yapımı-5
Eski Kazaktan Yastık Yapımı-5

Saç Örgüsü gibi gösterişli örnekleri olan kazaklardan yapacağınız yastıklar şıklığı ile gören herkesi sizin marifetinize hayran bırakabilir.

Eski Kazaktan Yastık Yapımı-7
Eski Kazaktan Yastık Yapımı-7

Sizlerle bu yazımızda çok güzel ve keyifli bir geri dönüşüm çalışması hakkında bazı öneriler paylaştık. Eski kıyafetlerden yastık yapımı ile ilgili paylaşmış olduğumuz görsellerden ilham alarak siz de kendi tasarımınız olan çok güzel dekoratif yastıklar yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial