Eski Kitaplardan Dekoratif Süs Yapımı

Eski Kitaplardan Dekoratif Süs Yapımı

Sosyal medyada paylaş
RSS
Follow by Email
FACEBOOK
Google+
http://www.eglenbizle.com/eski-kitaplardan-dekoratif-sus-yapimi/
Pinterest

Eski kitaplardan dekoratif süs yapımı ilham verici bir kendin yap çalışması olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Konumuzun başında hemen belirtelim kitaptan dekoratif süs yapmak için sağlam kitapları kullanmıyoruz. Evde sayfaları eksik olan, kullanılamayacak hale gelen kitapları atmak yerine bu şekilde değerlendiriyoruz. Eski kitap, gazete ve dergileri değerlendirmek için yapılan farklı çalışmalar bulunmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz uygulamada bunlardan birisi. Eski kitaplardan dekoratif süs yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Eski Kitaplardan Dekoratif Süs Yapımı

Kitaptan dekoratif süs yapmak kolay bir uygulamadır. Sizin tek yapmanız gereken nasıl bir tasarım oluşturacağınıza karar vermek. Sonrasında makas ve sizin hayal gücünüz devreye girdiğinde ortaya harika tasarımlar çıkacaktır. Okunmayacak durumda olan fakat atmaya da kıyamadığınız kitapları dekoratif süs yaparak farklı bir amaçla kullanabilirsiniz. Bu önerimizi değerlendirmek isterseniz hemen harekete geçebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kullanılmayan bir kitap
  • Makas

Bunların dışında yapacağınız tasarıma göre üzerinde farklı figürler bulunan kağıtlar, kelebek, çiçek ya da kuş şablonları, inci bir ip ya da yapıştırıcı gibi ekstra malzemelere de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kitaptan Dekoratif Süs Nasıl Yapılır?

Kitaptan güzel bir dekoratif süs yapmak isterseniz aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir çalışma yapabilirsiniz. Evdeki kullanılmayan dergi ve takvim yapraklarından kuş figürleri keserek bunları, kesip kıvırarak kuş havası şekli verdiğiniz kitap sayfalarına yapıştırabilirsiniz. Elinizde böyle bir malzeme yoksa kendiniz de karton ya da eva ile kuşlar yaparak bunları kullanabilirsiniz. İsterseniz kuş yerine çiçek figürlerini de böyle bir çalışma yapmak için kullanmanız mümkün.

Eski Kitaplardan Dekoratif Süs Yapımı
Eski Kitaplardan Dekoratif Süs Yapımı

Eski kitaptan koparacağınız birkaç sayfaya kelebekler çizip bunları kesin. İsterseniz bunun için kelebek şablonu da kullanabilirsiniz. Kelebekleri yaptıktan sonra bunları kitabın orta sayfasına istediğiniz şekilde yapıştırarak aşağıdaki gibi harika bir dekoratif süs yapabilirsiniz.

Eski Kitaplardan Dekoratif Süs
Eski Kitaplardan Dekoratif Süs

Aşağıda bir önceki örnektekine benzer bir çalışma görüyoruz. Diğerinden farklı olarak bu çalışmada kelebekler ince bir ipe tutturularak aşağıya doğru sarkıtılmış.

Eski Kitaplardan Dekoratif Süs-1
Eski Kitaplardan Dekoratif Süs-1

Kitabın sayfalarını hiç koparmadan bir şablon yardımı ile kelebekleri çizin ve daha sonra bunları makas y ada falçata ile dikkatli bir şekilde keserek çıkarın. Bu şekilde kitabın sayfalarında kelebek şeklinde delikler oluşacaktır. Kelebekleri de ince bir tele takarak kitaba tutturduğunuzda ortaya aşağıdaki gibi harika bir dekoratif süs çıkacaktır.

Eski Kitaplardan Dekoratif Süs-2
Eski Kitaplardan Dekoratif Süs-2

Kitaptan birkaç sayfa koparıp bunları kestikten sonra rulo şeklinde kıvırıp alt taraflarından birbirine tutturarak kitabın ortasına yapıştırın. Kumaş ya da keçe ile yapacağınız çiçekleri de bu kağıt kıvrımlarının üst tarafından yukarı doğru yapıştırın. Bu şekilde kitabın tam ortasında içinde güzel çiçekler olan harika bir vazo görünümü oluşacaktır.

Eski Kitaplardan Dekoratif Süs-3
Eski Kitaplardan Dekoratif Süs-3

Bu yazımızda sizlerle evde kitaptan dekoratif süs yapabileceğiniz bazı örnek çalışmalar paylaştık. Bunlardan ilham alarak siz de oturma odası ya da salonda kullanacağınız harika dekoratif süsler yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir