Sosyal medyada paylaş

Eski kazaktan saç bandı yapımı keyif alarak uygulayabileceğiniz bir geri dönüşüm projesidir. Eskiyen ya da kullanmadığımız eşyaları, biraz hayal gücü biraz da el becerisi ile değiştirip farklı şekillerde kullanabiliriz. Bu çalışmamızda eski kazaktan saç bandı yapıyoruz. Kışın yünden yapılan saç bantları sıcak tutan ve sık görünüme yardımcı olan aksesuarlardan birisidir. Tığ ve şiş ile örülerek yapılan çok şık modeller bulunmaktadır. Örgü örmeyi bilenler bunlardan yaparak kendi tasarımlarını rahatlıkla oluşturabiliyorlar. Bizim bugün sizlerle paylaşacağımız uygulamayı yapmak için örgü örmeyi bilmenize gerek yok. Yün kazaklar hazır örgü olduğu için bunlardan faydalanarak nasıl saç bandı yapabileceğinizi sizlere detaylı olarak anlatıyoruz. Siz de çok şık ve kullanışlı bir saç bandına sahip olmak isterseniz gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kazak
  • Makas
  • Elde dikecekseniz iğne ve iplik

Bu çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda, eski kazaktan saç bandı nasıl yapılır? sorusunun cevabını adım adım açıklıyoruz. Yapacak olanlara keyifli çalışmalar dileriz.

  • İlk olarak kazaktan 4 parmak genişliğinde toplam 4 tane şerit şeklinde parça kesin.
  • Bunları içe kıvırarak dikiş makinesi ya da elde dikin.
  • Bu işlemin sonunda elinizde 4 tane uzun şerit olacak. Bunları birbirinin üzerinden geçirerek saç örer gibi örün.
  • İstediğiniz uzunluğa ulaşınca fazlalık parçaları kesin. Bitiş yerini güzelce dikerek kapatın.

Tüm bu aşamaların ardından saç bandınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kazaktan saç bandı yaparken şeritleri istediğiniz kalınlıkta yapabilirsiniz. Dilerseniz 3 tane şerit ile normal saç örgüsü görünümü elde edebilirsiniz. İstediğiniz saç örgüsü tekniğini kullanmanız mümkün. Elinizde farklı renkte kazaklar varsa her şeridi değişik renkten yaparak daha şık bir saç bandı elde edebilirsiniz. Elinizde boncuk, pul ya da başka aksesuarlar varsa bunları saç bandını süslemek için kullanabilirsiniz. Aynı uygulamayı eski penyelerle de yapabilirsiniz. Kız çocuklarınızın eskiyen kazaklarını da onlar için saç bandı yaparak değerlendirebilirsiniz. Bu pratik yöntemi saç bandının dışında fular ve kemer gibi aksesuarların yapımında da kullanabilirsiniz.

Konuyu özetlemek adına aşağıda, eski kazaktan saç bandı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Resimleri inceleyerek konu hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

eski-kazaktan-sac-bandi-yapimi

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial