Eski Çerçevelerden Takı Askılığı Yapımı

Çerçeveden Dekoratif Takı Asklığı-1
Sosyal medyada paylaş

Eski çerçevelerden takı askılığı yapımı pek çok bayanın keyif alarak uyguladığı bir geri dönüşüm uygulamasıdır. Eskidiği için bir kenara atılmış olan ayna veya resim çerçeveleri üzerinde biraz çalışılarak, harika bir takı askılığına dönüşebilir. Sizin de kıyıda köşede böyle kullanmadığınız çerçeve varsa aşağıdaki önerilerimizi değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz boyutta ahşap bir çerçeve
  • Boya
  • Tel, dantel ya da tül parçası
  • Çivi
  • Çekiç

Çerçeveden takı askılığı nasıl yapılır? sorusunun cevabı elinizdeki malzemelere göre değişebilir. Bu konuda size 3 tane öneri sunuyoruz.

İlk olarak çerçeveyi renklendirmek için istediğiniz renge boyayın. Dilerseniz olduğu gibi bırakarak, orjinal bir askılık da yapabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin zevkinize bağlı.

Bu çerçeveyi askılığa çevirmek için yanlarına karşılıklı olarak çivi çakabilirsiniz. Daha sonra bunların arasına ince ve dayanıklı bir tel geçirerek takılarınızı asabilirsiniz. Bu yöntem takı askılığı yapımında sıkça kullanılır.

Bir başka yöntem ise çerçeveye dantel geçirmektir. Bunun için parça ya da bütün olarak dantel gerekli. Evde kullanmadığınız dantel parçalar varsa bunları çivi yardımı ile çerçeveye sabitleyerek, kolay bir şekilde takı askılığı yapmanız mümkün. Sonrasında dantellerin delikli yerlerine takılarınızı asabilirsiniz. Eğer dantel yoksa aynı iş için dantelli kumaşları da kullanabilirsiniz.

Takı askılığı yapmak için uygulayacağınız üçüncü yöntem ise çerçeveye delikli tel ya da plastik parçalar takmaktır. Bunları çerçevenin boyutuna uygun şekilde kestikten sonra kenarlarından çivi ile sabitleyebilirsiniz. Sonrasında küpelerinizi bu deliklere asabilirsiniz.

Çerçeveden yapılan takı askılıkları çok fazla yer kaplamaz, aynı zamanda odanız için de güzel bir dekor ürünü olabilir. Kendi tasarımınız olan askılık sayesinde takılarınızı kaybetmeden, güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Elinizde boya yoksa oje kullanarak da çerçeveyi renklendirmeniz mümkün. Bu şekilde eski çerçeveler gibi ojeler de atılmak yerine değerlendirilebilir. Elinizde boncuk, pul gibi süsleme aksesuarları varsa bunları çerçevenin kenarlarına yapıştırarak daha şık bir askılık yapabilirsiniz.

Kolay takı askılığı yapımı için eski ahşap çerçeveleri bu şekilde kullanabilirsiniz. Aşağıda sizlerle eski çerçeveden takı askısı yapımı konusunda fikir sahibi olabileceğiniz örnek çalışmaları paylaşıyoruz. Bunları inceleyerek siz de, kendiniz ve sevdikleriniz için birbirinden güzel tasarımlar yapabilirsiniz.

Çerçeveden Dekoratif Takı Askılığı
Çerçeveden Dekoratif Takı Askılığı
Çerçeveden Takı Askısı
Çerçeveden Takı Askısı
Dekoratif Takı Askısı
Dekoratif Takı Askısı
Çerçeveden Askı
Çerçeveden Askı
Çerçeve Takı Askısı
Çerçeve Takı Askısı
Eski Çerçeveden Askı
Eski Çerçeveden Askı
Eski Çerçeveden Takı Askısı
Eski Çerçeveden Takı Askısı
Takı Askısı
Takı Askısı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial