Eski Cd’lerden Sarkaç Süs Yapımı

Eski Cd'lerden Sarkaç Süs Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Eski cd’leden sarkaç süs yapımı sayesinde kullanılmayan cd’leri değerlendirirken güzel bir dekor ürününe de sahip olabilirsiniz. El yapımı dekoratif süsler şık göründüğü için günümüzde pek çok kişi evde bu tür süsler yapmaktadır. Bu çalışmalarda genellikle artık malzemeler kullanıldığı için ekstra masraf yapmaya da gerek kalmamaktadır. Geri dönüşüm ve kendin yap kategorilerimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Bugün size bahsedeceğimiz eski cd’lerden sarkaç süs yapımı da bu çalışmalardan birisidir.

Eski Cd’lerden Sarkaç Süs Yapımı

Evde çok sayıda kullanılmayan cd varsa bunları atmak yerine farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Bu cd’lerin yüzeyi parlak olduğu için boyama ya da başka bir süsleme yapılmadan doğrudan kullanılabilir. Sizlerle paylaştığımız cd ile dekoratif süs yapımı çalışmasında cd’ler orijinal halleri ile kullanılmış ve ortaya oldukça şık bir tasarım çıkmış. Bu uygulamayı deneme isterseniz gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşaması hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 9 tane kullanılmayan cd
  • İnce uçlu matkap
  • İp
  • Makas

Malzeme listesinde bulunan matkap ile cd’lere delik açılacak. Bu esnada cd’lerin kırılmaması için ince uçlu matkap kullanılması gerekmektedir. Uygulamanın yapımında kullanacağınız ip cd’lerin ağırlığını taşıyabilecek yapıda olmalıdır.

Cd’lerden Sarkaç Süs Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce cd’leri güzelce silerek temizleyin. Sarkaç süs yapımı için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • İlk olarak cd’leri delmekle işe başlamanız gerekiyor. Cd’lerden 1 tanesi sarkaç süsün üst tarafını oluşturacak buna 8 tane delik açın. Bunu yaparken deliklerin arasında eşit bir mesafe olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Geriye kalan 8 tane cd’nin de tek kenarına matkap ile delik açın.
  • İpten makas yardımı ile farklı uzunlukta parçalar kesin.
  • Hazırladığınız ip parçalarını cd’ye açtığınız deliklerden geçirin ve yukarı taraftan düğüm atarak sabitleyin.
  • Bu iplerin alt tarfına da diğer cd’leri takarak sarkaç süs yapımını tamamlayabilirsiniz.

Yaptığınız sarkaç süsü asmak için cd’nin ortasından geçemeyecek büyüklükte bir nesne kullanabilirsiniz. İstediğiniz uzunlukta bir ip kesip, ipi cd’nin ortasından geçirdikten sonra bu nesneyi ipin ucuna bağlayabilirsiniz. Evde cd ile sarkaç süs yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız örnek çalışmayı inceleyebilirsiniz. Elinizde tek bir cd varsa bununla da güzel bir dekoratif süs yapmak için daha önceden paylaştığımız cd ve eva kağıdı ile dekoratif süs yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eski Cd'lerden Sarkaç Süs Yapımı-1
Eski Cd’lerden Sarkaç Süs Yapımı-1

Bir cevap yazın