El İşi Kağıdından Fil Yapımı

El İşi Kağıdından Fil Yapımı
Sosyal medyada paylaş

El işi kağıdından fil yapımı okul öncesi çocuklar için kolay bir el işi çalışması olarak ilginizi çekebilir. Küçük çocukların el becerisinin gelişmesi için el işi kağıdı, fon kartonu ve eva gibi malzemeler ile farklı çalışmalar yapılmaktadır. Bu tarz çalışmalardan örnekleri okul öncesi kategorimizde bulabilirsiniz. Bugün size bahsedeceğimiz el işi kağıdından fi yapımı da bu çalışmalara güzel bir örnektir. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte kağıttan sevimli bir fil yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

El İşi Kağıdından Fil Yapımı

Kağıt fil yapımı kolay bir el işi çalışması olduğu için çocuklar zorlanmadan yapabilirler. Yuvarlak bir şekilde kesilen renkli kağıt parçaları farklı şekillerde katlanarak filin baş, gövde ve diğer parçaları yapılır. Daha sonra bu parçalar yapışkan ile birbirine tutturularak fil yapımı tamamlanır. Çocuğunuz küçük ise onun için yuvarlak parçaları siz yapabilir ve işin geri kalanını ona bırakabilirsiniz. Evde bu kolay el işi çalışmasını denemek isterseniz el işi kağıdından fil yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Yeşil ve beyaz el işi kağıdı
 • Yuvarlak parçaları yapmak için pergel kullanabilirsiniz. Eğer pergel yoksa herhangi yuvarlak bir nesne de bu konuda işinizi görecektir. Uygulamanın yapımında farklı boyutlarda yuvarlak parçalar yapılacağı için bir büyük bir de küçük olmak üzere 2 tane yuvarlak nesneye ihtiyacınız var.
 • Beyaz ve siyah eva ( gözleri yapmak için )
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı

İsterseniz filin gözlerini yapmak için siyah renkte keçeli kalem kullanabilirsiniz. Bunun yerine oyuncak göz de tercih edebilirsiniz.

El İşi Kağıdından Fil Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise el işi kağıdından fil yapımı için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak yeşil el işi kağıdına 2 tane yuvarlak çizin. Bunları makas ile kesin.
 • Daha sonra yeşil el işi kağıdından ilk yuvarlaklardan biraz daha küçük yuvarlak parça yapın. Bu parçadan 5 tane olmalı.
 • Beyaz el işi kağıdından da 5 tane küçük yuvarlak parça hazırlayın.
 • Fil yapımı için gerekli olan parçaları bu şekilde hazırladıktan sonra sıra bunları birleştirmeye geldi.
 • İlk olarak 2 büyük yeşil parçayı yapışkan ile birbirine tutturun. Bunlar filin baş ve gövdesi olacak.
 • Sonraki adımda diğer parçaları uygun şekillerde katlayın ve yapışkan ile yerlerine sabitleyin.
 • Son olarak siyah ve beyaz eva ile filin gözlerini yapın. Bunları da yerine yapıştırdıktan sonra kağıt fil yapımı tamamdır.

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada fil yeşil renkte yapılmış. Siz isterseniz farklı renkte de yapabilirsiniz. Aynı uygulamayı fon kartonu ya da renkli A4 kağıdı ile de yapmanız mümkün. Evde kağıttan fil yapmak isteyenlere kolaylık olması için aşağıda örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Bu tür kolay el işi çalışmaları ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız el işi kağıdından salyangoz yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

El İşi Kağıdından Fil Yapımı-1
El İşi Kağıdından Fil Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial