Düz Örgü Nasıl Örülür
Sosyal medyada paylaş

Şiş ile örgü örmeye yeni başlayacak olanlar ilmek atmayı öğrendikten sonra düz örgü örmeye geçebilirler. Düz örgü yapmayı öğrendikten sonra şiş ile birçok örgü kıyafet ve aksesuar yapabilirsiniz. Çoğu örneği yapmak içinde düz örgüyü bilmek gerekmektedir. Kısacası düz örgü şiş örgüsünün ilk basamağıdır. Basit bir teknik olduğu için herkes rahatlıkla öğrenebilir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda, düz örgü nasıl örülür? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Düz Örgü Nasıl Örülür?

Şiş ile düz örgü yapmak oldukça kolaydır. İlmek atmayı biliyorsanız ipi şiş ile birlikte bu ilmeğin arasından geçirerek düz örgü örebilirsiniz. Düz örgü yaparken şiş ve ilmeğin örgünün arka tarafında olması gerekiyor. Ters örgü yapacağınız zaman da bunun tam tersi olarak şiş ve ip örgünün ön tarafında olmalıdır. Şiş ile ters ve düz örgüyü öğrendikten sonra tek ve çift lastik, haroşa ve daha birçok örgü modelini rahatlıkla yapabilirsiniz. İlk başlarda örgüye başlarken, ters ve düz örmekte zorlansanız da zamanla eliniz alışarak işiniz kolaylaşacaktır.

Kolay Düz Örgü Yapımı

Düz örgüye başlamak için öncelikle şişe gerekli sayıda ilmek atmakla işe başlayabilirsiniz. İlk sıradan sonra düz örgü tekniğini uygulamaya başlayabilirsiniz. Başlangıcı yaptıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak zorlanmadan düz örgü örebilirsiniz.

  • Yapacağınız örgünün düzgün olması için ilk ilmeği örmeden diğer şişe geçirin.
  • İpi şişin diğer tarafına geçirin ve ilmeği şişin diğer tarafına alın.
  • İpi üzerinden bir kere dolayıp ilmeği içinden çıkarın.
  • Düz örgü tekniği bu şekilde olup diğer ilmekleri de aynı şekilde yapabilirsiniz.

Düz örgü yapmak açıklamadan da anlaşılacağı gibi oldukça kolaydır. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için aşağıda, kolay düz örgü yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. İlk kez örgü örecekseniz, ilmek nasıl atılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial