Düğme ile Toka Yapımı

Düğme ile Toka Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Düğme ile toka yapımı evde toka yapmak isteyenlerin çok kolay yapacakları bir uygulamadır. Orjinal saç tokaları kullanmaktan hoşlanıyorsanız bu uygulama tam size göre. Evdeki ceket ya da kazaklardaki düğmelerin ortasındaki delikler de normalden biraz büyük olmaktadır. Bu deliklerden ince lastikli toka ya da paket lastiği geçirerek evde çok güzel bir toka yapabilirsiniz. Kendiniz ya da kızınız için düğmeli toka yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Düğme ile Toka Yapımı

Evde düğmeden toka yapmak için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Örneğin; siyah tel tokaların üzerine küçük düğmeler yapıştırılarak toka yapılabilir. Saçları toplamak için kullanılan düz metal tokaların üzerine düğme yapıştırılarak bunlara farklı bir görünüm kazandırılabilir. Kumaş ile lastikli toka yapıldıktan sonra bunun  üzerine düğmeler dikilerek de güzel bir toka yapmak mümkündür. Bunların yanı sıra isterseniz bizim paylaştığımız örnek çalışmadaki gibi düğmenin deliklerinden lastik geçirerek de toka yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renk ve boyutta düğme
  • Renkli lastik

Düğme ile toka yapmak için lastiği düğmenin deliklerinden geçirmek gerekmektedir. Bu nedenle uygulamanın yapımında ortasında geniş delikler bulunan düğmeleri tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız lastiğin kalınlığı da bu deliklere uygun olmalıdır.

Düğme ile Toka Nasıl Yapılır?

Düğme ve lastik hazır ise birkaç adımda güzel bir saç tokası yapabilirsiniz.

  • Düğmenin iki deliği varsa lastiği bunlardan geçirmekle işe başlayın. Eğer düğme 4 delikli ise lastiği karşılıklı deliklerden geçirin.
  • Lastiğin bir ucunu çekin ve kısa olan ucunu uzun olanın içinden geçirerek düğüm yapın.

Tüm bu aşamalardan sonra düğmeden toka kullanıma hazırdır. Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde evde çok güzel metal ve plastik saç tokaları yapabilirsiniz. Küçük düğmeler için çocukların saçlarına takılan ince lastiklerden kullanabilirsiniz. Evde bu kolay çalışmayı denemek isteyenlere ilham vermesi için aşağıda düğmeden toka resimli anlatım paylaşıyoruz. Deneyecek olanlara kolay gelsin. Evde toka yapımı hakkında farklı bir çalışma incelemek isterseniz daha önceden paylaştığımız keçeden kelebekli toka yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Düğmeden Toka Resimli Anlatım
Düğmeden Toka Resimli Anlatım

Bir cevap yazın