Dondurma Kabından Kaşıklık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Dondurma kabından kaşıklık yapımı evde uygulayabileceğiniz en güzel geri dönüşüm çalışmalarından birisi olarak dikkatinizi çekebilir. Yazın severek tükettiğimiz dondurmaların plastik kapları günümüzde farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bu kaplar boyanarak ya da üzerleri uygun malzemelerle kaplanarak farklı bir görünüme kavuşturulmaktadır. Evde atılmayı bekleyen boş dondurma kabı varsa bunu güzel bir kaşıklık yaparak değerlendirebilirsiniz.

Dondurma Kabından Kaşıklık Yapımı

Evde kaşıklık yapımı için kullanacağınız dondurma kabını boyamak ya da kaplamak için ilk olarak bunun üzerindeki baskıları çıkarmanız gerekiyor. Bulaşık teli, su ve cif kullanarak plastik kabın üzerindeki yazı ve desenleri kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Kabın yapısının bozulmaması için bu işlemi soğuk ya da ılık su ile yapmanız daha iyi olur. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini aşağıda paylaşıyoruz.

Dondurma Kabından Kaşıklık Yapımı
Dondurma Kabından Kaşıklık Yapımı

Gerekli Malzemeler

 • 1,5-2 litrelik dondurma kabı
 • Makas
 • Falçata
 • Desenli naylon poşet
 • Japon yapıştırıcısı
 • Kalem

Plastik kabı desenli kağıt ya da eva ile de kaplayabilirsiniz. Kaplama yapmak yerine boyamayı tercih ederseniz sprey boya ya da akrilik boya kullanabilirsiniz.

Dondurma Kabından Kaşıklık Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeleri temin ettiyseniz güzel bir kaşıklık yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İşe ilk olarak kabın üzerindeki ve kapağındaki yazıları temizlemekle başlamalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı yukarıda anlatmıştık.
 • Kabı temizledikten sonra bunun kapağına kaşıkları koymak için boşluklar yapmak gerekiyor. Bunun için su bardağı kullanabilirsiniz.
 • Su bardağını kapağın üzerine koyarak 2 tane daire çizin. Bu dairelerin arasında biraz boşluk bırakmalısınız.
 • Sonrasında çizdiğiniz daireleri falçata yardımı ile keserek çıkarın. Eğer kesmekte zorlarsanız plastik kapağı bir süre sıcak suda bekletirseniz daha kolay kesebilirsiniz.
 • Kapağın üzerine delikleri açtıktan sonra kaşıklık yapımı tamamlanmış oluyor. Bundan sonra işin en zevkli kısmı olan süsleme aşamasına geçebilirsiniz.
 • Süsleme yapmak için naylon poşetten dondurma kabını kaplayacak büyüklükte bir parça kesin. Bunu japon yapıştırıcısı ya da buna benzer kuvvetli bir yapıştırıcı yardımı ile kaba yapıştırarak kaplama işlemini yapın.
 • Kapağı süslemek için de poşetten uygun büyüklükte parçalar keserek bunları yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra dondurma kabından kaşıklık yapımı tamamlanmış oluyor. Kapağı yerine takarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde hem dondurma kabını hem de naylon poşetleri değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. İsterseniz aynı yöntemi uygulayarak makyaj malzemeleri ya da takılarınızı koyacak çok güzel dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda dondurma kabından kaşıklık yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde bu tür kolay geri dönüşüm çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız pet şişe ile vazo nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial