Dondurma Çubuklarından Yapboz Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Yapboz, bir resim ya da fotoğrafın birleştirilmeye çalışıldığı bir tür zeka geliştirici oyun aracıdır. Küçük çocuklar yapboz ile eğlenerek yeni şeyler öğrenebilirler. Küçük çocuğunuz varsa onun zeka gelişimine katkıda bulunmak için evde ona yapboz yapmayı deneyebilirsiniz. Elinizdeki atık malzemeleri kullanarak yapboz tasarlamak isterseniz dondurma çubuğu kullanabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse dondurma çubuklarından yapboz nasıl yapılır? sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dondurma Çubuklarından Yapboz Nasıl Yapılır?

Evde yapboz yapımı için karton kullanılabilir. Bir kartonun üzerine istediğiniz herhangi bir resmi çizip boyadıktan sonra bunu kenarlarında girinti ve çıkıntılar olan parçalara ayırabilirsiniz. Bu parçalar uygun şekilde iç içe geçirilerek yapboz parçaları tamamlanabilir. Bu tür bir çalışma yapmak size zor geliyorsa ahşap çubuklar kullanarak da yapboz yapabilirsiniz. Elinizde dondurma çubukları varsa bunları uygulamanın yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Birlikte hazırladığınız yapboz ile oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

Gerekli Malzemeler

 • Dondurma çubuğu
 • Uygun boyutta resim
 • Koli bandı
 • Makas
 • Falçata

Evde dondurma çubuğu yoksa kırtasiye ya da hobi malzemeleri satan yerlerden hobi çubuğu temin edebilirsiniz. Uygulamanın yapımında kullanacağınız ahşap çubuk sayısı yapacağınız tasarıma göre değişmektedir. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada 8 tane dondurma çubuğu kullanılmıştır.

Dondurma Çubuklarından Yapboz Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise puzzle yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak kullanacağınız resmi çubukların üzerine sığacak boyutta keserek küçültün.
 • İsterseniz bir kağıda kendiniz de istediğiniz resmi çizerek kullanabilirsiniz.
 • Düz bir zemin üzerine dondurma çubuklarını düzgün bir şekilde sıralayın ve bunları uygulama esnasında kaymamaları için koli bandı ile yapıştırın.
 • Kestiğiniz resmi yapıştırıcı ile çubukların üzerine sabitleyin.
Dondurma Çubukları ile Yapboz Yapımı Resimli Anlatım
Dondurma Çubukları ile Yapboz Yapımı Resimli Anlatım
 • Resmin parlak görünmesi ve yapbozun daha dayanıklı olması için resmin olduğu tarafı koli bandı ile kaplayın.
 • Anlattığımız şekilde kaplamayı yaptıktan sonra kenarlardaki bant fazlalıklarını keserek çıkarın.
 • Falçata ile dondurma çubuklarının arasındaki boşlukların üzerinden geçin.
 • Arka taraftaki koli bandını çıkararak çubukları birbirinden ayırabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra dondurma çubukları ile yapboz yapımı tamamlanmış oluyor. Düz bir zemin üzerine çubukları dağınık olarak sıralayıp çocuğunuzdan yapbozu tamamlamasını isteyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle çocuklar için evde puzzle yapımı paylaştık. Siz de eski kitaplardan keseceğiniz resimler ve dondurma çubukları ile yapboz tasarlayabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda dondurma çubukları ile yapboz yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Küçük çocukların evde keyifle yapacağı bir aktivite incelemek isterseniz, ponpon ve plastik kapaklarla renk eşleştirme yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial