Domatesli Biber Közlemesi Nasıl Yapılır?

Domatesli Biber Közlemesi Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Domatesli biber közlemesi nasıl yapılır bunu öğrenerek siz de evde lezzetli bir meze hazırlayabilirsiniz. Meze, özel yemek davetlerinin yanı sıra akşam yemeklerinde de sıkça tercih edilmektedir. Türk mutfağında farklı malzemeler kullanılarak yapılan birçok meze çeşidi bulunmaktadır. Közlenmiş sebzeler ve zeytinyağı kullanılarak yapılan mezeler ise ayrı bir öneme sahiptir. Bu yazımızda sizlerle evde kolayca yapabileceğiniz domatesli biber közlemesi yapımını anlatıyoruz. Evde kolay ve lezzetli bir meze hazırlamak isterseniz yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Domatesli Biber Közlemesi Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında patlıcan, biber ve domates gibi sebzeler taze ve ucuz olduğu için bu mevsimde közlenmiş sebze ile yapılan mezeler de yemek masalarımıza sıkça konuk olur. Sağlıklı ve doyurucu bir meze hazırlamak isterseniz domatesli biber közlemesini tercih edebilirsiniz. Sebzeleri közlemek biraz zor ve zahmetli olsa da mezenin harika kokusu ve lezzeti çekilen zahmete değmektedir. Güzel görünümü ve lezzeti ile yemek masanıza yakışacak bir meze yapmak isterseniz domatesli biber közlemesi tarifi ve malzeme listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane domates
  • 5 tane biber
  • 1 diş sarımsak
  • Tuz
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Domatesli biber közlemesi için yeşil ya da kırmızı biber kullanabilirsiniz. Acılı mezelerden hoşlanıyorsanız acı biber tercih edebilirsiniz. Bu malzeme listesi ile 4 kişilik meze hazırlayabilirsiniz.

Domatesli Biber Közlemesi Yapımı

Meze yapımına başlamadan önce domates ve biberleri güzelce yıkamakla işe başlamalısınız. Yıkayıp kuruladığınız sebzeleri mangal, fırın ya da ocakta közlemeniz gerekiyor. Sebzeleri közlerken bunların yeterince yumuşamasına dikkat etmelisiniz.

Sebzeleri közledikten sonra bir süre bunların soğuması için bekleyin. Daha sonra bıçak yardımı ile kabuklarını soyun. Kesme tahtasına aldığınız sebzeleri bıçak ile çok ince bir şekilde doğrayın. Bunları derin bir kasenin içine alın. Sarımsağın kabuğunu soyup bunu havanda döverek ezdikten sonra kasedeki malzemenin içine ilave edin. Tuzunu da ekerek tüm malzemeyi güzelce karıştırın. Tüm bu aşamalardan sonra domatesli biber közlemesi servise hazırdır. Üzerine zeytinyağı dökerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Evde domatesli biber közlemesi yapımı bu şekilde olup isterseniz aynı mezeyi içine közlenmiş patlıcan ilave ederek de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Mezeyi hazırlarken size kolaylık olması için aşağıda domatesli biber közlemesi resimli anlatım paylaşıyoruz. Pratik meze tarifleri ilginizi çekiyorsa daha önce paylaştığımız, yalancı arnavut ciğeri nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Domatesli Biber Közlemesi Resimli Anlatım
Domatesli Biber Közlemesi Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial