Desenli Bant ile Kalemlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Desenli bant ile kalemlik yapımı kolay bir kendin yap uygulaması olduğu için evde hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Üzerlerinde farklı desenleri bulunan bantlar birçok dekoratif ürün yapımında kullanılmaktadır. Bu bantlarla ahşap, karton ve plastik gibi birçok malzeme kaplanabilir. Desenli bantlarla tahta kaşık süslemesi yapılan çok güzel çalışmalar mevcuttur. Bu tarz örnekleri sitemizde bulabilirsiniz. Bu bantlarla kurşun kalemler de süslenebilir. Bugün size bahsedeceğimiz kendin yap uygulamasında ise desenli bant ile kalemlik yapımı var. Siz de evde desenli bant kullanarak güzel bir kalemlik yapmak isterseniz bunun için gerekli malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kağıt havlu rulosu
  • Farklı renklerde desenli bantlar
  • Makas
  • Karton
  • Kurşun kalem

Desenli Bant ile Nasıl Kalemlik Yapılır?

Kağıt havlu rulosundan kalemlik yapımı çok pratik bir uygulamadır. Bunun için tek yapmanız gereken kullandığınız kağıt havlunun rulosunu atmayıp saklamak. Sonrasında kırtasiyeden birkaç farklı renkte desenli bant alarak aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • İsterseniz uygulamayı yapmak için büyük bantların altından çıkan ruloları da kullanabilirsiniz. Böyle bir durumda bu bant rulolarından 3-4 tanesini birbirine yapışkanla tutturmanız gerekiyor. Kalemliği yapmak için kağıt havlu rulosu kullanacaksanız uygulama öncesinde sivri bir bıçakla bunu keserek istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.
  • İlk olarak bir parça kartonu makas ile yuvarlak olarak kesin. Bu yuvarlağın boyutu karton rulonun altını kapatacak kadar olmalı. Bu aşamada kartonu rulonun altına yapıştırmaya gerek yok. Ruloyu bantla kaplarken aynı zamanda kartonu da bu bantlarla tutturabilirsiniz.
  • Bu şekilde karton kalemliği yaptıktan sonra sıra geldi süsleme aşamasına.
  • Karton kalemliği yan olarak tutun ve desenli banttan uzun bir şerit keserek bunu kalemliğin altından üst tarafına kadar yapıştırın. Bu sırada desenli bandın alttaki yuvarlak kartonu da tutmasını sağlayın. Üstteki parçanın ucunu iç tarafa doğru kıvırarak güzelce yapıştırın.
  • Bu şekilde kalemliğin her yerini bantlarla kaplayarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Aynı uygulamayı isterseniz tuvalet kağıdı rulosu ile de yapabilirsiniz. İsterseniz birkaç tane karton kalemlik yaparak bunları üst üste koyup farklı tasarımlar da oluşturabilirsiniz. Desenli bant ile yapacağınız kalemlik şık görünümü ile çocuğunuzun çalışma masasında çok hoş duracaktır. Evde bu çalışmayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, desenli bant ile kalemlik yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Tuvalet kağıdı rulosu kullanarak kalemlik yapmak isterseniz, tuvalet kağıdı rulosundan çiçek baskılı kalemlik yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Desenli Bant ile Kalemlik Yapımı
Desenli Bant ile Kalemlik Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial