Dekorasyonda Perde Seçimi

Dekorasyonda Perde Seçimi
Sosyal medyada paylaş

Dekorasyonda perde seçimi son derece önemlidir. Seçeceğiniz perde sadece camı örtmekle kalmaz aynı zamanda odayı daha şık ve ferah göstermeye de yardımcı olur. Dekorasyonda en çok zorlandığımız konulardan birisi de perde seçimidir. Eskiden perde sadece evin içinin dışarıdan görünmesini engellemek amacı ile kullanılırken, günümüzde perde evimizin en önemli dekor araçlarından birisidir. Perde seçerken bazı küçük detaylara dikkat ederek evinizin havasına farklılık katabilir, yaşadığınız mekanı daha güzel ve şık bir hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda vereceğimiz dekorasyon önerileri perde seçimi yapmanızı kolaylaştırabilir.

Dekorasyonda Perde Seçimi

Perde seçerken bunun kalitesi ve şıklığı kadar evinize uygun olup olmadığını da dikkate almalısınız. Aksi halde en güzel perde modeli bile mekanda görüntü kirliliği oluşturabilir. Böyle bir riske girmemek için seçeceğiniz perde modelinin evinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Salon ve Oturma Odası İçin Perde Seçimi

Salon ve Oturma Odası için Perde
Salon ve Oturma Odası için Perde

Salon ve oturma odası evimizin en sık kullanılan alanları olduğu için perde seçiminde biraz zorlanırız. Bu odalardaki eşyaların seçiminde gösterdiğimiz özeni perde konusunda da gösterirsek, ortaya harika görüntüler çıkabilir. Seçeceğiniz perdenin renk ve desenine karar verirken odadaki mobilyaların rengini ve tarzını dikkate almalısınız. Klasik döşenmiş bir salona klasik tarzda bir perde seçmeniz yapacağınız en doğru tercih olacaktır. Spor döşenmiş bir oturma odası için ise spor tarzda daha modern bir perde seçmeniz gerekir. Perdenin rengine karar verirken, mobilya ve duvarınızın rengine uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Deseni ise odanızdaki koltuk ve halının desenine uygun olursa mekanda tam bir bütünlük sağlanabilir. Tüm bunları yaparken odanın boyutunu ve yeteri kadar ışık alıp almadığını da hesaba katmalısınız.

Yatak Odası İçin Perde Seçimi

Yatak Odası için Perde
Yatak Odası için Perde

Kaliteli bir uyku için yatak odasının dekoru çok önemlidir. Bu mekan ne kadar rahat ve huzurlu olursa, uyku da o kadar kaliteli olur. Bu anlamda, yatak odasının en önemli dekor ürünü olan perde seçimi de büyük önem taşır. Yatak odanız için seçeceğiniz perde, bu alanı ferah gösterecek ve gözü çok yormayacak bir tasarım olmalı. Nevresim takımlarınıza uygun ince ve çiçek desenli perdeler yatak odanızı daha güzel bir hale getirip, uyku kalitenizi arttırabilir.

Mutfak İçin Perde Seçimi

Mutfak için Perde
Mutfak için Perde

Mutfağınız için perde seçerken alanın genişliğini göz önünde bulundurmalısınız. Küçük ve karanlık bir mutfağınız varsa, ince ve açık renkli bir perde seçimi bu alanı daha aydınlık ve ferah bir görünüme kavuşturmakta etkili olacaktır. Mutfakta ağır ve kalın perdelerin yerine tül perde kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz renk ve desenin mutfak dolabınızla uyumlu olması da, bu alanı güzel bir dekora kavuşturmanızda etkili olacaktır.

Çocuk ve Genç Odası İçin Perde Seçimi

Çocuk ve Genç Odası için Perde
Çocuk ve Genç Odası için Perde

Çocuk odası için perde seçerken mutlaka onun beğenilerini göz önünde bulundurmalısınız. Çocuğunuz küçükse odasının canlılığına ve enerjisine uygun renklerde ve onun hayal gücünü yansıtan desenlerde perde seçmelisiniz. Genç odası için perde seçerken kızınız için zarif ve romantik, oğlunuz için sade ve onun zevkine uygun tercihler yapmalısınız. Bu mekanlar için yapacağınız seçimlerde kendi zevkinizi değil çocuğunuzun beğenilerini dikkate almalısınız.

Eviniz için perde seçimi yaparken kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra alacağınız perdenin kolay temizlenebilmesi ve ütü istememesi de kullanım kolaylığı sağlamak açısından son derece önemlidir. Evinizin tüm odalarında aynı renk ve desende perde kullanmayın. Her odanın işlevi ve döşenme tarzı farklı olduğu için buralarda kullanacağınız perde modelleri de, mekanın güzelliğini dışa vuracak bir yapıda olmalı.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial