Sosyal medyada paylaş

Dantelden dekoratif kase yapımı çok pratik ve keyif alarak yapabileceğiniz bir geri dönüşüm uygulamasıdır. Evinizde kıyıda köşede kullanmadığınız danteller varsa bunları dekoratif kase yaparak değerlendirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde istediğiniz renk ve büyüklükte harika bir kaseye sahip olabilirsiniz. Kendi el emeğinizle hiç zorlanmadan yapacağınız bu dantel kaseyi mutfak veya salonunuzun dekorunu güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. Şıklığı ile görenleri şaşırtacak bir dekor ürünü yapmak isterseniz aşağıda gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasının tüm detaylarını bulabilirsiniz. Uygulamayı deneyecek olanlara keyifli çalışmalar diliyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane beyaz veya renkli dantel
 • Kumaş sertleştirici ( kola )
 • Akrilik kumaş boyası ( istediğiniz herhangi bir renk )
 • Fırça
 • Plastik bir kap ( Geniş bir kap olmalı )
 • Cam veya metal bir kase ( yapacağınız dekoratif kasenin büyüklüğüne uygun boyutta olmalı. )

Kumaş sertleştirici ve akrilik kumaş boyasını hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Renkli dantel kullanıyorsanız ya da kaseyi beyaz dantelden yapacaksanız boya almanıza gerek yok. Boya ile uğraşmak yerine renkli dantel kullanmanızı, eğer renkli dantel yoksa beyaz olarak bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Malzemeleri temin ettiyseniz aşağıda, dantelden dekoratif kase nasıl yapılır? sorusunun cevabını adım adım açıklamalı olarak bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken etrafın batmaması için gerekli koruma önlemlerini almak ve her aşamada anlatılanları dikkatli bir şekilde uygulamak. Danteli boyayacaksanız elinize eldiven giymeyi unutmayın.

 • Plastik bir kabın içine kumaş sertleştiricinin tamamını boşaltın.
 • Kaseyi renkli yapacaksanız kumaş sertleştiricinin içine biraz akrilik kumaş boyası ilave ederek bunları fırça ile güzelce karıştırın.
 • Danteli plastik kabın içine alın ve karışımı iyice emmesini sağlayın.
 • Daha sonra cam kaseyi ters çevirin ve karışıma batırdığınız danteli bunun altına güzelce yerleştirin.
 • Kuruyana kadar bu şekilde beklettikten sonra dantel kaseyi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Hava sıcaklığına göre kuruma işleminin süresi değişebilir. 1 gün danteli bu şekilde beklettiğinizde kuruma işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Bu yöntemi kullanarak, elinizde bulunan küçük dantel parçalarından kendiniz için çok güzel takı kapları da yapabilirsiniz. Küçük dantel kasede takılarınızı etrafa dağılmadan güvenle muhafaza ederken, odanızı güzelleştiren zarif bir dekoratif ürüne de sahip olabilirsiniz. Bu tür el emeği dekor ürünleri herkesin çok hoşuna gideceği için sevdiklerinize de yaparak onları mutlu edebilirsiniz.

Uygulamayı yaparken takıldığınız bir yer olursa size yardımcı olması için aşağıda, dantelden dekoratif kase yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Tüm aşamaları bu resimde detaylı olarak görebilirsiniz.

dantel-tabak-yapimi-malzmeler

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial